Endüstri 4.0 ve insan-teknoloji ilişkisi
Industry 4.0 and human-technology relationship
- Tez No: 867169
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEYNEP DÜREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Günümüzde teknoloji destekli yaşanan dönüşümün hızı, derinliği ve toplumdan bireylere işletmelerden çalışanlara uzanan genişlikteki kapsamının yaratacağı bütüncül etki düşünüldüğünde, insan ve teknoloji ilişkisinin önemi ortaya çıkmaktadır. Dördüncü Sanayi Devrimi'nin bilişsel ve fiziksel içerikli teknolojik yeniliklerinin yarattığı dönüşüm, bir paradigma kayması yaratarak, işletmenin insan kaynağı ile teknolojik altyapısı arasında yeni bir ilişkiler düzenini doğurmaktadır. Bu çerçevede insan ve teknoloji arasında yeniden tanımlanan iş bölümü ilişkisi, teknolojik ikame (tam otomasyon) veya iş gücü unsurlarının iş birliği içerisinde çalıştığı tamamlayıcı çalışma biçiminde ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında Endüstri 4.0 sistemlerinin işletmeler üzerinde dönüştürücü etki yaratan teknolojileri irdelenecek ve bu teknolojilerin işletmenin insan kaynağı ile arasında gelişmekte olan yeni ilişkiler düzeni araştırılarak, bu yapıya etki eden ve bu yapıdan etkilenen örgütsel sermaye incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The revolution driven by technology in today's world extends from society to individuals and from organizations to employees. The importance of the relationship between humans and technology becomes evident when the speed, depth, and extensive scope of this transformation considered. The cognitive and physical technological innovations of the Fourth Industrial Revolution create a paradigm shift and engender a novel order of relationship between human workforce and technological infrastructure. In this context, the redefined division of labour between humans and technology emerges either as technological substitution (full automation) or as a complementary work mode where technological elements and human labour cooperate. This thesis will examine the transformative technologies of Industry 4.0 systems on businesses and investigate the evolving relationship between these technologies and the human workforce within organizations. Furthermore, the study will explore the organizational capital that affects and is affected by this structure.