Nüfuz ticareti suçu
Crime of trading in influence
- Tez No: 509733
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Toplumda kamu idaresinin güvenirliğine ve işleyişine ilişkin inancın korunması büyük önem arz etmektedir. Öte yandan yolsuzluk olarak adlandırılan kimi fiiller bu inancı zedelemekte olduğundan kanun koyucu bu tip eylemleri cezai yaptırıma tabi tutmuştur. Yolsuzluk sadece ulusal düzeyde değil uluslararası düzeyde de mücadele edilmesi gereken bir konudur. Bu nedenle yolsuzlukla mücadele çerçevesinde çeşitli uluslararası organizasyonlar kurulmuş ve çok sayıda uluslararası sözleşme akdedilmiştir. Nüfuz ticareti suçu da yolsuzluk tabanlı fiillerden biri olup ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin getirdiği yükümlülükler çerçevesinde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 255. maddesinde düzenlenmiştir. Türk Ceza Kanunu'na 6352 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle eklenen işbu düzenlemenin nispeten yeni olması karşısında doktrinde konu hakkında yeterli kaynak bulunmadığı gibi yol gösterici nitelikte yargı kararı sayısı da azdır. Nüfuz ticareti suçu bir kimsenin bir kamu görevlisi üzerinde nüfuzu olduğundan bahseden bir kişiye haksız bir işinin gördürülmesi amacıyla menfaat sağlaması, kamu görevlisi üzerinde etki sahibi olan kişinin ise bu menfaat karşılığı kamu görevlisi üzerindeki nüfuzunu haksız bir işin gördürülmesi amacıyla kullanmayı kabul etmesi sonucunda oluşur. Çalışmamızda tartışmalı noktalar ön plana çıkarılmak suretiyle, suça ilişkin temel kavramlar, suçun hukuki temelleri, yapısal unsurları ve suç bakımından önem teşkil eden diğer bazı konular incelenmiştir. Bu yapılırken sorun teşkil edilebilecek noktalar ortaya konmaya çalışılmış ve çözüme yönelik kimi önerilere yer verilmiştir. Anahtar Sözcükler Nüfuz, nüfuz ticareti, nüfuz taciri, yolsuzluk
Özet (Çeviri)
The presevation of faith in the functioning and reliability of public administration is of great importance in society. On the other hand, because some acts called corruption damage this belief, the legislator has subjected such actions to criminal charges. Corruption is a matter which needed to be struggeled not only at the national level but also at the international level. For this reason, various international organizations are established within the framework of fight against corruption and also a great number of international conventions are concluded. Crime of trading in influence is one of the corruption-based acts and is regulated in Article 255 of the Turkish Penal Code No. 5237 on the basis of the obligations of the international contracts to which our country is a party. As this regulation which has been added to Turkish Penal Code with the amendment made by the Law No. 6352 is relatively new, there is not enough resources in the doctrine and the number of judicial decisions in the guiding nature is also insufficient. Crime of trading in influence occurs when a person provides advantage to anyone who confirms that he or she is able to exert an improper influence over the public officer in order to make an unlawfull work get done and when this person agrees tho use his influence on the public officcer to make the unlawfull work get done in exchange of the benefit mentionded above. In the course of our study, we have discussed the basic concepts, the legal basis, structural elements of the crime and some other issues that are important in terms of this offence, by drawing controversial points to the forefront. While doing this, some points that could be problematic were tried to be put forward and some suggestions for solution were given. Keywords Influence, trading in influence, influence peddling, influence peddler, corruption