Kadına yönelik aile içi şiddet nedeniyle 2022-2023 yılları arasında adli tıp anabilim dalı'na başvuran mağdurların değerlendirilmesi
Evaluating victims who applied to the department of forensic medicine between 2022-2023 due to domestic violence againts women
- Tez No: 867188
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH MURAT EKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Kırıkkale'de yaşayan aile içi şiddete maruz kalmış kadınların şiddet deneyimlerini analiz ederek, şiddetin boyutunu, sonuçlarını ortaya koymak ve şiddeti önlemek için atılacak adımlara katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalına adli rapor düzenlenmesi için başvuran aile içi şiddet mağduru 22 kadın ile yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış hibrit bir form ile derinlemesine görüşülerek nitel araştırma tekniği kullanılmıştır. Görüşmeler sırasında ses kayıtları alınmış, aynı zamanda elle ayrıntılı notlar tutularak içerik analizi yapılmıştır. Görüşmelerde“şiddet mağduru kadınların sosyodemografik özellikleri”,“şiddet uygulayan eşlerin sosyodemografik özellikleri”,“ailenin yapısal özellikleri”,“mağdurlar tarafından şiddetin farkındalığı ve şiddet deneyimi”,“şiddetin sebepleri, etkileri ve sonuçları”,“mağdurlar tarafından şiddete karşı geliştirilen korunma çareleri ve şiddete kavramsal yaklaşımları ”sorularına cevap aranmıştır. Meydana gelen yaralanmalar ile ilgili“Türk Ceza Kanunu'nda Tanımlanan Yaralama Suçlarının Adli Tıp Açısından Değerlendirilmesi Rehberine”göre rapor düzenlenmiş ve kadına yönelik şiddetin adli tıbbi yönleri belirlenmiştir. Elde ettiğimiz bulgulara bakıldığında, her eğitim seviyesinden ve ekonomik düzeyden kadının şiddete maruz kaldığı, her eğitim seviyesinden ve ekonomik düzeyden erkeğin eşlerine şiddet uygulayabildiği görülmektedir. Mağdurların fiziksel ve sözel şiddeti tanımlayabildikleri, maruz kaldıkları cinsel, duygusal ve ekonomik şiddetin farkında olmadıkları belirlenmiştir. Şiddetin nedenleri konusunda mağdurların eşlerinin kişisel özelliklerine, akraba ilişkilerine ve maddi sıkıntılara vurgu yaptıkları görülmektedir. Mağdurların genellikle maruz kaldıkları ilk şiddet deneyiminden sonra değil, şiddetin sayısı ve seviyesi arttıktan sonra sağlık kuruluşlarına ve kolluk kuvvetlerine müracaat ettikleri, tespit edilmiştir. Mağdurlar yasaların ve kurumların kendilerini şiddetten koruyamadıklarını belirtmelerine rağmen, mağdurların yasal düzenlemelerin ve kurumların sağladığı destek mekanizmalarından yaygın olarak haberdar olmadıkları ve faydalanamadıkları görülmektedir. Çalışmamızın, aile içi kadına yönelik şiddet konusunda toplumsal farkındalığın arttırılması, şiddet mağduru kadının korunması ve faile uygulanacak yaptırımları da içeren geniş boyutlu bir politik tutum geliştirilerek şiddetin önlenmesi yolunda multidisipliner çalışma yapılmasının önemini güçlendireceğini ümit etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to analyze the experiences of domestic violence among women living in Kırıkkale, to reveal the dimensions and consequences of violence, and to contribute to steps to prevent violence. To achieve this aim, in-depth qualitative research techniques were employed through structured and semi-structured interviews with 22 women who had applied to the Department of Forensic Medicine at the Faculty of Medicine of Kırıkkale University for the preparation of forensic reports due to domestic violence. Audio recordings were made during the interviews, and detailed notes were taken manually for content analysis. During the interviews, answers were sought regarding the“sociodemographic characteristics of female victims of violence,”“sociodemographic characteristics of perpetrators of violence,”“structural features of the family,”“awareness and experiences of violence by the victims,”“causes, effects, and consequences of violence,”and“protective measures developed by the victims against violence and their conceptual approaches to violence.”Reports were prepared in accordance with the“Guide for the Forensic Evaluation of Assault Crimes Defined in the Turkish Penal Code”regarding the injuries sustained, and the forensic medical aspects of violence against women were determined. Based on the findings obtained, it is observed that women from all levels of education and economic backgrounds are subjected to violence, and men from all levels of education and economic backgrounds are capable of perpetrating violence against their partners. It has been determined that victims can identify physical and verbal violence but may not be aware of the sexual, emotional, and economic violence they are subjected to. Regarding the causes of violence, victims often emphasize their partners' personal characteristics, family relationships, and financial difficulties. Victims tend to seek assistance from healthcare institutions and law enforcement not after their initial experience of violence, but rather after the frequency and severity of violence have escalated. Despite victims expressing their inability to be protected from violence by laws and institutions, it is observed that victims are often unaware of and unable to benefit from the support mechanisms provided by legal regulations and institutions. We hope that our study will strengthen the importance of multidisciplinary efforts towards preventing violence by developing a comprehensive policy stance that includes increasing societal awareness of domestic violence against women, protecting victims of violence, and implementing sanctions against perpetrators.