Birey örgüt uyumunun iş performansına ve işe angaje olmaya etkisi
The effect of person-organization fit on job performance and work engagement
- Tez No: 867205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİYE TÜLİN İRGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Birey örgüt uyumunun iş performansına ve işe angaje olmaya etkisi, çalışanların iş yerindeki verimliliği ve motivasyonu açısından büyük önem taşır. Bu uyum, çalışanların kişisel değerlerinin, inançlarının ve hedeflerinin, çalıştıkları kurumun kültürü ve değerleriyle ne derece örtüştüğünü ifade eder. İyi bir birey-örgüt uyumu, çalışanların işlerine daha fazla değer vermelerine, kurum hedefleriyle daha fazla özdeşleşmelerine ve işlerini daha büyük bir tutkuyla yapmalarına olanak tanır. Bu durum, iş performansında artışa, işten ayrılma oranlarında azalmaya, genel iş tatmininde iyileşmeye ve işe angaje olmaya yol açar. Bu çalışmanın amacı, eğitim sektörü için birey örgüt uyumunun iş performansına ve işe angaje olmaya etkisinin araştırılmasıdır. Araştırma, İstanbul'da özel okullarda görev yapan 483 lise öğretmeni için gerçekleştirilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda, birey örgüt uyumu ile iş performansı arasında pozitif yönde % 48.1 anlamlı ilişki (r=0,481, p=0,000) ve işe angaje olma ile pozitif yönde % 51.2 anlamlı ilişki (r=0,512, p=0,000) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of person-organisation fit on job performance and engagement is of great importance for the productivity and motivation of employees at work. This fit refers to the extent to which employees' personal values, beliefs and goals overlap with the culture and values of the organisation they work for. A good person-organisation fit allows employees to value their work more, to identify more with the goals of the organisation and to do their jobs with more passion. This leads to an increase in job performance, a decrease in turnover rates, an improvement in overall job satisfaction and engagement in work. The purpose of this study is to investigate the effect of person-organisation fit on job performance and job engagement in the education sector. The study was conducted for 483 high school teachers working in private schools in Istanbul. As a result of correlation analysis, a positive and 48.1% significant relationship (r=0.481, p=0.000) was found between person-organisation fit and job performance and a positive and 51.2% significant relationship (r=0.512, p=0.000) was found between person-organisation fit and job engagement.