Z kuşağında kendilik psikolojisi ve bağlanma stilleri arasındaki ilişki
The relationship between self psychology and attachment styles in generation Z
  1. Tez No: 867212
  2. Yazar: KADRİYE FINDIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KURTULUŞ ANARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada kendilik nesnesi ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin Z kuşağı nezdinde incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde yaşayan Z kuşağı bireyleri oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Kendilik nesnesi ihtiyaçlarını belirlemede Kendilik nesnesi İhtiyaçlar Envanteri (KİE) kullanılmıştır. Bağlanma stillerini incelemek için İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA) kullanılmıştır. Araştırma bulgularında bağlanma stilleri ile ilgili betimsel analizler, katılımcıların bağımsızlık ve kendi kendine yeterlilik gibi özelliklere yüksek değer verdiklerini ortaya koymuştur. Ayrıca Z kuşağı bireylerinin yakın duygusal ilişkilerden kaçındıkları, bağımsız hissetmeyi önemsedikleri, kendi kendilerine yetmek istedikleri ve bağımlı bir ilişki içinde bulunmak istemedikleri araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçlardan bazılarıdır. Kendilik nesnesi bağlamında yapılan analizlere göre Z kuşağı bireylerinin diğer insanlarla kendileriyle ilgili paylaşımda bulunmayı istedikleri, bu noktada bir arayış içinde oldukları, başarılı insanları idealize ettikleri, bu insanlardan etkilendikleri; kendilerine aynalama yapacak, örnek olacak insanları çevrelerinde görmek istedikleri sonucuna varılmıştır. Araştırma bulguları, Z kuşağı bireylerinin bağlanma stilleri ile kendilik nesnesi ihtiyaçları arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Özellikle saplantılı bağlanma alt boyutu ile aynalanma/idealizasyon/ikizliğe yaklaşma ihtiyacı arasında güçlü bir pozitif korelasyon bulunmuştur. Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlardan hareketle kendilik nesnesi ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyi inceleyen daha fazla sayıda nitel, nicel ve karma yöntemlerin kullanıldığı araştırmalar yapılması önerilmektedir. Z kuşağı bireylerinin özellikle yüz yüze etkileşimlerini teşvik edici aktiviteler, okullar, belediyeler, sivil toplum örgütleri arasında kurulacak iş birlikleri üzerinden sağlanması uygulayıcılara dönük bir öneri olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the self-object needs and attachment styles in Generation Z. The population of the research consists of Generation Z individuals living in Istanbul. Relational survey model was used in the study. While self-object needs were the dependent variable of the research, attachment styles were determined as the independent variable of the research. The Self-Object Needs Inventory was used to determine self-object needs. Relationship Scales Questionnaire was used to examine attachment styles. In the findings of the study, descriptive analyses of attachment styles revealed that the participants placed high value on characteristics such as independence and self-sufficiency. In addition, some of the results of the research revealed that Generation Z individuals avoid close emotional relationships, care about feeling independent, want to be self-sufficient and do not want to be in a dependent relationship. According to the analyses made in the context of the self-object needs, it was concluded that Generation Z individuals want to share with other people about themselves, that they are in a search at this point, that they idealize successful people, that they are influenced by these people, and that they want to see people around them who will approve them and set an example for them. The findings of the study showed that there were significant relationships between the attachment styles of Generation Z individuals and their self-object needs. In particular, a strong positive correlation was found between the obsessive attachment sub-dimension and the need for mirroring/idealization/twinning. Based on the results of the study, it is recommended to conduct more qualitative, quantitative and mixed methods studies examining the relationship between self-object and attachment styles. It stands out as a suggestion for practitioners to provide activities that encourage face-to-face interactions of Generation Z individuals, especially through collaborations to be established between schools, municipalities and non-governmental organizations.