Z kuşağı ve sosyo-duygusal öğrenme becerileri: İzmir ili Buca ilçesi ortaokul öğrencileri üzerinde bir araştırma
Generation z and socio-emotional learning skills: A research onsecondary students in Buca district in Izmir province
- Tez No: 855706
- Danışmanlar: PROF. DR. GAYE EREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Education and Training, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu araştırma Z kuşağının sosyal duygusal öğrenme becerilerinin ve bu becerilerin alt boyutları olarak kabul edilen problem çözme, iletişim, stresle başa çıkma ve kendilik değerini arttıran becerilerinin a) cinsiyet, b) sınıf düzeyi, c) annenin çalışma durumu, d) ailenin aylık kazancı, e) ailelerinin ekonomik durumlarını tanımlama durumu f) anne ve babanın birlikte olma durumu, g) kardeş sahibi olma durumu, h) herhangi bir spor kursuna gitme durumu, ı) herhangi bir sanat kursuna gitme durumu, j) ilgili ve başarılı olunan dersler, k) bir önceki dönem karne başarısı gibi değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini bulmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi İzmir ili Buca ilçesindeki ortaokullarda öğrenci olan 6,7 ve 8. sınıf kademesindeki çocuklardan 912 kız 991 erkek toplamda 1903 katılımcıdan oluşmuştur. Verilerin elde edilmesi için yazarın kendi hazırladığı kişisel bilgilerin sorgulandığı evrak ve Kabakçı (2006)'nın geliştirmiş olduğu“Sosyal Duygusal Öğrenme Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular çözümlenirken ölçme aracı olarak tanımlayıcı istatistik, T-Testi ve ANOVA kullanılmıştır. Eğer varyanslar homojen dağılımda ise Tukey testi eğer dağılım homojen değilse Tamhane testi uygulanmıştır. Katılımcıların sosyal duygusal öğrenme becerileri ile bu becerilere ait boyutlarda kız veya erkek olma durumu, okudukları sınıf, annenin çalışma durumu, ailenin aylık kazancı, ailelerinin ekonomik durumlarını tanımlama durumu, anne ve babanın birlikte olma durumu, herhangi bir spor kursuna gitme durumu, ilgili ve başarılı olunan dersler ve bir önceki dönem karne başarısı maddeleri açısından anlamlı farklara rastlanmıştır (p0.05) gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to find out wherther or not the social emotional learning skills and the agreed sub branches problem solving, communication, coping with stress and self-esteem enhancing skills of generation Z differs according to some variables such as; gender, class level, mother's working situation, family's income per month, how ecomomic situation of the families are defined by students, mother and father being together or divorced, having a sibling, attending a sport course, attending an art course, school subjects that are being interested in and successfull, academic success in the previous term. The sample of the research consisted of a total of 1903 participants, 912 girls and 991 boys who are 6th, 7th and 8th grade students in secondary schools of Buca district. As data collection tools, personal information form prepared by the researcher and social emotional learning skills scale prepared by Kabakçı (2006) were used. In the analysis of the data, descriptive statistics, independent sample t-test, one-way analysis of variance methods were used. When the the homogenity of variances ensured tukey tests, and when the the homogenity of variances not ensured tamhane tests were applied.