Universality and particularity of aristotelian substances
Aristotelesçi tözlerin tümelliği ve tikelliği
- Tez No: 867234
- Danışmanlar: PROF. DR. JAMES LADYMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Bristol
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu projenin temel sorusu, Aristotelesçi tözsel suretlerin tümel mi yoksa tikel mi ya da her ikisi birden mi olduğudur. Başka bir deyişle soru, Aristotelesçi suretlerin her bir tikel varlığa özgü mü olduğu yoksa bir türün tüm tikel üyeleri için özdeş mi olduğudur. Benim pozisyonum, tözsel formların hem tümel hem de tikel olduğu yönündedir. Aristotelesçi ontolojide suretin statüsü tek başına ele alındığında birincil sorunun yanıtlanamayacağını savunuyorum. Sorunu, tözselliklerinin yanı sıra tümel ve tikel varlıklar arasındaki ontolojik ilişkiye bakarak ele alıyorum. Bu tez altı bölüme ayrılmıştır. Birinci ve ikinci bölümler sorunun Aristotelesçi arka planını ele almaktadır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde Jonathan Lowe'un Dört Kategorili Ontolojisinin bazı önemli varlıklarını ve bu varlıklardan üçü olan suret, tümeller ve tikeller arasındaki ilişkileri tartışıyorum. Jonathan Lowe, Aristotelesçi metafiziğin bir versiyonunu savunmaktadır. Özellikle Lowe, tümel ve tikel arasındaki ontolojik ilişkinin asimetrik değil simetrik olması nedeniyle hem tikellerin hem de tümellerin tözsel olduğunu iddia etmektedir. Daha sonra, beşinci ve altıncı bölümlerde, ilk olarak bilgi sorununu tözsel varlıkların evrenselliği açısından, ikinci olarak da bireyleşme sorununu tözsel varlıkların tikelliği açısından analiz ediyorum.
Özet (Çeviri)
The primary question of this project is whether Aristotelian substantial forms are universals or particulars, or neither or both. In other words, the question is whether Aristotelian forms are peculiar to each particular being, or whether they are identical for all particular members of a kind. My position is that substantial forms are both universal and particular. I argue the primary question cannot be answered if the status of form in Aristotelian ontology is considered alone. I address the problem by looking at the ontological relation between universal and particular entities, besides their substantiality. This thesis is divided into six chapters. The first and second chapters cover the Aristotelian background to the problem. In the third and fourth chapters, I discuss some important entities of the Four-Category Ontology of Jonathan Lowe, and the relations between three of these entities: form, universals and particulars. Jonathan Lowe defends a version of Aristotelian metaphysics. Especially, Lowe claims that both particulars and universals are substantial, since the ontological relation between universal and particular is symmetrical rather than asymmetrical. Next, in the fifth and sixth chapters, I analyse, firstly, the problem of knowledge in terms of the universality of substantial entities, and, secondly, the problem of individuation in terms of the particularity of substantial entities.