Universality of architectural education and particularity of educational institutions of architecture: A critical and comparative look at four educational institutions of architecture in Turkey
Mimarlık eğitiminde evrensellik ve eğitim kurumlarının özgönlüleri: Dört mimarlık eğitim kurumuna eleştirel ve karşılaştırmalı bir bakış
- Tez No: 255646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENGİZKAN, DOÇ. DR. SELAHATTİN ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tez globalleşmenin son yıllarda Turkiye'de mimarlık eğitim alanında oluşturduğu etkileri konu almaktadır. Söz konusu etkileri ise Türkiye'de kurulmuş köklü dört mimarlık okulunun* global ağın bir parçası olurken bir yandan da kendi öz kimliklerini kurma süreçleri bağlamında okumaktadır.Globalleşme iletişim teknolojilerinin hızla gelişmesi, bilgi üretimi, kullanımı ve transferinde gerçekleşen değişimler, öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliği gibi etmenler küresel bir mimarlık eğitim alanı oluşturmaktadır. Bu ortak ağda mimarlık eğitim kurumları birbirlerinin farkında olarak ve tüm bu hareketliliği sağlamak adına belirli bir standardı tutturmak durumunda işlev göstermektedir. Ancak mimarlığın disiplinler arası karakteri, bölgesel, kültürel ve kurumsal farklılıklar okullara özgünlük katmaktadır.Bu bağlamda, bu çalışma Türkiye'de faaliyet gösteren dört mimarlık eğitim kurumunu eleştirel ve karşılaştırmalı bir biçimde okumak için bir metod geliştirmeyi amaçlamaktadır. Mimarlık eğitimi alanında son yıllarda önemle üzerinde durulan evrensellik ve özgünlük kavramları arasındaki gerilimi söz konusu dört kurum üzerinden okuyarak, okulların gelecek süreçte kendi özgün kimlikleriyle varolabilmesi için gerekli olan ipuçlarını yakalamayı amaç edinmiştir. Soz konusu okulların evrensellik özgünlük gerilimi içerisinde dıştan gelen, bilinçli ve gelişime dair fiilleri bu araştırmanın ürünleridir. Sonuçta da geliştirilmeye çalışılan metodun olumlu ve olumsuz tarafları bu çalışmanın ürünleri göz önüne alınarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the effects of globalisation on educational field of architecture, in Turkey, in recent decades. The aim of the study is to develop a method of analysis in order to read the four early established educational institutions of architecture in a critical and comparative manner*. This reading is very crucial in order to comprehend their attitudes and methods of constructing their particularities while being a part of the globalised world of education.Globalisation; rapid developments in communication technology, instantaneous mobility of knowledge and student-staff exchanges lead to a common worldwide architectural education area, where educational institutions of architecture do co-exist with awareness of other institutions operating in the field. However, the interdisciplinary character of architecture, and the regional, cultural, institutional distinctiveness of schools leads to a certain diversity of educational models in the educational field of architecture.In this context, this thesis proposes a method of analysis in order to read the four schools in a comparative and critical manner. Through the reading of the institutons with their structures and educational components, in the tension between universality and particularity, the purpose of the thesis is to find out several clues for the institutions that may be applied while constructing their particularity in the globalised world of education. The accidental, evolutionary and inentional actions of schools in the tension between universality and particularity are the findings of the research. At the end, the positive as well as the negative dimensions of the methodology are criticised with reference to the findings of the research.