Kırgızistan'da gelir vergileri reformu
Income tax reforms in Kyrgyzstan
- Tez No: 867247
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kamu ekonomisi açısından önemli bir unsur olan vergi sisteminde yapılan düzenlemeler; vergi gelirlerinde değişime sebep olarak, iktisadi büyümeye etki etmektedir. Planlı ekonomik yapıdan piyasa ekonomisine geçiş yapan Kırgızistan mali sisteminde; gerçekleştirilen vergi reformları doğrultusunda önemli değişimler yaşanmıştır. Bu açıdan 2009 yılı öncesi dönemde uygulanan artan oranlı vergileme sistemi yerine sonraki dönemlerde düz oranlı vergileme rejimi hakim hale gelmiştir. Kırgızistan için vergi sisteminde yaşanılan reformlarının; mali, ekonomik ve sosyal sonuçlarının analiz edildiği çalışmada 1991-2023 dönemi incelenmiştir. Bu kapsamda, analiz dönemdeki iktidar değişimleri esas alınarak, gerçekleştirilen reformların sonuçları karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre gerçekleştirilen reformların; vergi sistemi etkinliğini, verimliliğini ve esnekliğini arttırdığı tespit edilmiştir. Buna ek olarak uygulanan vergi sistemi daha basit hale gelmiştir. Öte yandan gerçekleştirilen reformların, sosyal adalet açısından yeterli nitelikte olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regulations made in the tax system, which is an essential element for the public economy, affect economic growth by changing tax revenues. Significant changes have occurred in line with tax reforms in Kyrgyzstan's financial system, which has transitioned from a planned economic structure to a market economy. Instead of progressive taxation applied prior to 2009, flat taxation prevailed in the periods that followed. The study analyzes the financial, economic, and social implications of Kyrgyzstan's tax reforms during the period 1991-2023. Based on the governance changes that occurred during the analysis period, the results of the reforms are compared. As a result of the obtained reforms implemented, the tax system has become more effective, efficient, and flexible. Furthermore, the tax regime system has been simplified. On the other hand, it is concluded that reforms are not sufficient in terms of social justice.