İklim değişikliğinin afetlere etkisi üzerine: Manavgat ve Kaliforniya orman yangınlarının afet yönetimi açısından karşılaştırılması
On the impact of climate change on disasters: A comparison of Manavgat and California forest fires in terms of disaster management
- Tez No: 867271
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Dünya iklimi geçmiş çağlardan günümüze kadar birçok değişime uğramıştır. Bu değişim ilk zamanlarda doğal yollardan gelişmiştir. Sanayi Devriminin gerçekleşmesi ve tüm dünyayı etkisi altına alması ile birlikte iklimde büyük değişiklikler yaşanmaya başlanmıştır. İklimin doğal nedenler ile değişmesine ilaveten iklim üzerinde insanoğlunun etkisi artmaya başlayınca iklimde yaşanan bu değişimler etkisini göstermeye başlamıştır. İklim değişikliği, dünyamızı ciddi boyutlarda tehdit eden bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Öte yandan dünyamız için iklim değişikliği olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Günümüzde artış gösteren iklim değişikliği afetlere de neden olmaktadır. Dünya üzerinde çeşitli doğal afetlerin yaşanmasına ve afet sayısının artmasına yol açmaktadır. Son yıllarda artan afetler milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine ve ekonomiler üzerinde ciddi zararların doğmasına neden olmaktadır. Dünyamızda birkaç yıldır artış gösteren afetlerden birisi ise orman yangınlarıdır. Dünyanın birçok bölgesinde orman yangınları haberleri son zamanlarda gündemde yerini almaktadır. İklim değişikliği sebebiyle artış gösteren hava sıcaklığı orman yangınlarını tetiklemektedir. İklim değişikliğinin yol açtığı afetlerin dünyamızı ilerleyen yıllarda ciddi tehlikeleri beraberinde getireceği öngörülmektedir. Bu çalışma da iklim değişikliğinin tarihsel gelişimi, nedenleri ve sonuçları ele alınmıştır. İklim değişikliğinin yol açtığı doğal afetlere, insan kaynaklı afetlere ve bu afetlerin doğurduğu olumsuzluklar hakkında bilgiler verilmiştir. 2021 yılında Kaliforniya/Dixie ve Antalya/Manavgat'ta yaşanan orman yangınlarının afet yönetimi anlayışı çerçevesinde incelenecektir. Literatürden elde edilen veriler ışığında ve içerik analizi ile bu iki orman yangını sırasında yapılan çalışmaların karşılaştırılması yapılacaktır. Orman yangınları karşısında her iki ülke açısından afet yönetimlerinin yeterince etkin ve yeterli olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The world climate has undergone many changes from past ages to the present. This change initially developed naturally. With the Industrial Revolution taking place and affecting the whole world, major changes began to occur in the climate. In addition to the climate changing due to natural causes, when the influence of humankind on the climate began to increase, these changes in the climate began to show their effects. Climate change appears as a phenomenon that seriously threatens our world. On the other hand, climate change has had negative consequences for our world. Climate change, which is increasing today, also causes disasters. It causes various natural disasters to occur in the world and the number of disasters to increase. Disasters, which have increased in recent years, cause millions of people to lose their lives and cause serious damage to economies. One of the disasters that has been increasing in our world for several years is forest fires. News of forest fires have been on the agenda lately in many parts of the world. Increasing temperatures due to climate change trigger forest fires. It is predicted that disasters caused by climate change will bring serious dangers to our world in the coming years. In this study, the historical development, causes and consequences of climate change are discussed. Information was given about natural disasters caused by climate change, human-made disasters and the negativities caused by these disasters. The forest fires that occurred in California/Dixie and Antalya/Manavgat in 2021 will be examined within the framework of the disaster management approach. A comparison of the studies carried out during these two forest fires will be made in the light of the data obtained from the literature and with content analysis. It has been revealed that disaster management in both countries is not sufficient in the face of forest fires.