Spor tırmanış yapan genç sporcuların spora katılım güdüsünün ölçülmesi ve bireye kazanımları
Measurement of sport participation motivation of young athletes participating in sport climbing and gains to individuals
- Tez No: 867301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, genç sporcuların spor tırmanışa katılımlarında bu spora teşvik eden faktörlerin araştırılması ve bireye kazanımları belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmaya, Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı tesadüfi yöntem ile seçilmiş 113'ü erkek 38', kadın toplam 151 emniyet mensubu katılmıştır. Çalışma kapsamında hazırlanan veri formu üç kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için kişisel bilgi formu; ikinci kısımda ise rekreasyonel etkinliklere katılımının önündeki engelleri katılımcıların algısına göre belirlemede Alexandris ve Carroll (1997) tarafından geliştirilen, Karaküçük ve Gürbüz (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan,“Boş Zaman Engelleri Ölçeği”kullanılmıştır. Bu çalışmada spor tırmanış branşını yapmanın fiziksel, psikolojik ve sosyal boyutlarda nasıl bir fark yarattığı sorusuna cevap aranmıştır. Çalışmada nitel araştırma deseninden yararlanılmış ve kişisel eğitim alan kişilerin bu eğitimi alma nedenleri ve elde etmiş oldukları kazanımlar görüşleri incelenerek ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin analizi ve değişkenler arası karşılaştırmalarda SPSS 22.0 programından faydalanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, katılımcıların cinsiyet, medeni durum, en çok yaşadıkları yerleşim birimi ile boş zaman engelleri puanları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, young athletes are intended to explore the factors that encourage this sport in their participation in sports climbing and to determine their achievements to the individual. In this study, 113 men and 38 women were selected by a random method of the Kütahya Provincial Security Directorate and 151 police members were involved. The data sheet prepared in the scope of the study consists of three parts. In the first part, a personal information form was used to identify the demographic characteristics of the participants; in the second part, the“Scale of Free time obstacles”, developed by Alexandris and Carroll (1997), adapted to Turkish by Karakucuk and Gürbüz (2007), was used to determine the obstacles to their participation in the recreational activities. In this study, the question of how sports climbing can make a difference in physical, psychological and social dimensions is sought. Qualitative research pattern has been used in the study and the reasons why people who have received this training and the views of the gains they have obtained have been studied and tried to be found. Analysis of data obtained from surveys and cross-variables comparisons have benefited from the SPSS 22.0 program. As a result of this research, a significant difference was found between the participants' scores of genders, marital status, their most experienced residential unit and leisure barriers (p0.05).