Effective marketing strategies in airline Industry in Gulf countries
Körfez ülkelerinde havayolu endüstrisinde etkili pazarlama stratejileri
  1. Tez No: 867303
  2. Yazar: TUBA SAMEEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET SITKI SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda, Körfez ülkelerinde havacılık sektörü, büyük operatörler arasında yoğun bir rekabet ortamını beraberinde getiren önemli bir büyüme ve gelişme yaşadı. Havayolu şirketlerinin rekabet avantajı sağlamak, tüketicileri çekmek ve bu rekabetçi sektörde karlılığı optimize etmek için artık güçlü pazarlama stratejileri geliştirmeleri zorunluluk haline geldi. Bu çalışma, Körfez ülkelerindeki havacılık endüstrisinde pazarlama stratejilerinin etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, pozitivizm felsefesi benimsenmiş ve aynı zamanda dedüktif araştırma yaklaşımı izlenmiştir. Yazar, nicel araştırma yöntemlerini kullanarak birincil verileri anket aracılığıyla toplamıştır. Anket, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 450 katılımcı arasında dağıtılmıştır. Veriler, Körfez ülkelerindeki havayolu şirketlerinin çalışanlarından elde edilmiştir. Sonuçlar, marka tanıma, marka geliştirme ve veri analitiğinin havayolu şirketlerinin büyümesine olumlu yönde etki ettiğini göstermektedir, çünkü elde edilen sonuçlar önemli düzeydedir. Pazarlama çabalarını kişiselleştirmek için, büyük veri analitiği ve yapay zekâ gibi son teknolojilerin entegrasyonuna odaklanmak gereklidir. Tüketici verilerini kişiselleştirilmiş teklifler, promosyonlar ve öngörü analizleri için nasıl kullanacaklarını bilmek, tüketici katılımını ve bağlılığını artırabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the aviation business in Gulf nations has experienced substantial growth and development, which has sparked fierce competition among the major operators. For airlines to establish a competitive edge, draw consumers, and optimize profitability in this fiercely competitive sector, they must now build powerful marketing strategies. This study aims to assess the effectiveness of marketing strategies in airline industry in Gulf countries. In this study, the positivism philosophy is used and also deductive research approach is followed. The author has used quantitative research methods and also data is collected through primary data with the help of survey. The questionnaire is distributed among 450 respondents through purposive sampling. The data is collected from the employees of airline companies of Gulf nations. The results show that brand recognition, brand development, and data analytics have positive impact on growth of airline companies because of significant results. In order to personalise marketing efforts, it is first necessary to look at the integration of cutting-edge technology like big data analytics and artificial intelligence. Consumer engagement and loyalty can be increased by knowing how to use consumer data for personalised offers, promotions, and predictive analyses.