Study of migration policies and practices in Türkiye: Reflecting on membership and sovereignty through law
Türkiye'deki göç politikaları ve uygulamalarının incelenmesi: Aidiyet ve egemenliğin hukuk yoluyla düşünülmesi
  1. Tez No: 867305
  2. Yazar: GÜL ÇATIR AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE EDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Göç, çeşitli bakış açılarının, varsayımların ve analiz düzeylerinin entegrasyonunu gerektiren karmaşık bir olgudur. Bu önermeyle bu tez, bir ülke örneğinde hukuk ve siyaseti birleştirerek göç ve sığınma alanının işleyişini, karmaşıklığını ve yansımalarını araştırtırmayı hedeflemektedir. Tarihi boyunca göçmenler ve sığınmacılar tarafından kitlesel olarak hedef alınmış bir ülke olan Türkiye Cumhuriyeti bu tezin analizinin merkezini oluşturmaktadır. Tez, öncelikle göç ve iltica alanında Türk kanun koyucularının belirlediği amaç ve anlamlara, ikinci olarak takdir yetkisini kullanarak bu kuralları uygulayan görevli yetkililere ve son olarak yasaların ve uygulamaların belgesiz göçmenlerin ve sığınmacıların yaşamları üzerindeki yansımalarına odalanmaktadır. Bu amaçla parlamento tutanakları, polis memurları ve göçmenlerle yapılan derinlemesine görüşmeler, gazete makaleleri ve ikincil kaynaklar analiz için kullanılmıştır. Bu tez ile, 2013'e uzanan dönemdeki Türk göç ve iltica politikalarını ve uygulamalarını inceleyerek, bunların ulusal güvenliğin ve kamu düzeninin, sosyal uyumun ve ulusal kimliğin, ekonomik verimliliğin korunmasına yönelik devlet çıkarı hedeflerinin karşılamadığını, göçmenlerin ise haklarının korunmasını sağlamadığını ileri sürüyorum. Hukuki karar alma mekanizmalarının ve uygulayıcıların takdir yetkisine dayalı uygulamaların kalıcı mirasının Türk göç ve iltica sistemi açısından değişmeyen sonucu, yasal şiddete maruz kalan ve ülke içindeki varlıkları ve yasal görünmezlikleriyle gölgeye dönüşen göçmenlerin durmaksızın üretilmesi ve hedeflerini gerçekleştiremeyen Türk göç politikalarının yaratılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Migration is a complex phenomenon necessitating the integration of various perspectives, assumptions, and levels of analysis. This dissertation explores the functioning, complexities, and repercussions of migration and the asylum domain by merging law and politics at the intersection of a country case. It takes the Turkish state, a massively targeted country by migratory flows throughout its history, as its center of analysis. It focuses first on the stated goals behind the Turkish legal framework with a historical legal analysis, second on their implementation by the state officials in charge equipped with the use of discretion, and third, on the repercussions of these laws and their implementation on the lives of the undocumented migrants and asylum seekers, resulting in legal violence. To this end, I analyze parliamentary minutes, in-depth interviews with police officers and migrants, newspaper articles, and secondary resources. By studying Turkish migration and asylum policies and practices until 2013, I contend that neither the state objectives of protecting national security, social cohesion, and economic efficiency are fulfilled nor the protection of individual rights of the migrants and asylum seekers. The unchanging result of the Turkish migration and asylum system is the perpetuation of a soft-on-the-outside, hard-on-the-inside approach reproducing a malaise of migration non-management, creating endlessly shadow individuals enduring legal violence.