Exploring high school students' acceptance and use of mobile applications for English language learning
Lise öğrencilerinin İngilizce dil öğrenimi için mobil uygulamaları kabul etmeleri ve kullanımlarının incelenmesi
- Tez No: 867306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, Yabancı Dil Olarak İngilizce öğrenen lise öğrencilerinin mobil dil öğrenme uygulamalarına yönelik algı ve tutumlarını incelemeyi amaçlamıştır. Ayrıca, cinsiyet, yaş, okul türü, akıllı telefon sahipliği ve düzenli internet erişimi gibi faktörlerin bu uygulamaların lise öğrencileri arasında kullanımını nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlamıştır. Son olarak, çalışma lise öğrencilerinin dil öğrenimi için tercih ettikleri spesifik mobil uygulamaları belirlemeyi ve analiz etmeyi amaçlamıştır. Bu hedefler doğrultusunda araştırmanın amacı, lise düzeyinde İngilizce öğrenenler arasında mobil dil öğreniminin dinamikleri hakkında önemli bilgiler sağlamaktır. Araştırma, Türkiye'de Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) kapsamında yürütülmüştür. Katılımcılar, Diyarbakır'da 9., 10. ve 11. sınıflara kayıtlı, %56,5'i kız ve %43,5'i erkek olmak üzere yaşları 15 ile 17 arasında değişen 650 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Nicel ağırlıklı bir yaklaşıma sahip karma yöntemli bir araştırma tasarımı kullanılmış, anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden yararlanılmıştır. Anketler dört farklı devlet lisesinde dağıtılmış ve 30 gönüllü öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler, öğrencilerin dil öğrenimi için mobil uygulamaların kullanımına ilişkin algı ve tercihlerini incelemek amacıyla hem nicel hem de nitel olarak analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcılar arasında mobil uygulamalara yönelik güçlü bir olumlu tutum olduğunu ortaya koymuş, çeşitli boyutlarda yüksek ortalama puanlara yansımış ve mobil uygulamaları kullanmaya yönelik önemli bir eğilimi göstermiştir. UTAUT ölçeği boyutları açısından, katılımcılar motivasyon, zenginleştirilmiş deneyimler ve etkin kullanımı vurgulayarak dil öğrenimi için mobil araçları kullanmaya yönelik güçlü bir eğilim göstermişlerdir. Bulgular ayrıca kız öğrenciler ve düzenli internet erişimi olanlar arasında sürekli olarak daha yüksek skorlar olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, yaş, okul türü ve akıllı telefon sahipliği karşılaştırmaları, anketin yalnızca belirli boyutlarında önemli farklılıklar ortaya koymuştur. Özellikle, Duolingo lise öğrencileri arasında en popüler mobil uygulama olarak ortaya çıkmış, onu diğer uygulamalar izlemiş, çeşitli seviyeleri ve alıştırmaları ile kelime bilgisi ve dilbilgisi geliştirmeye odaklananlara hitap etmiştir. Genel olarak, çalışmanın bulguları, lise düzeyindeki İngilizce öğrencilerinin genel olarak mobil dil öğrenme uygulamalarına yönelik olumlu algı ve tutumlara sahip olduklarını ve bunları İngilizce dil pratiği ve gelişimi de dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullandıklarını göstermiştir. Bu sonuçlar, özellikle mobil uygulamaların devlet liselerindeki İngilizce derslerine entegrasyonuyla ilgili olarak İngilizce Öğretmenleri, alan yetkilileri ve politika yapıcılar için çıkarımlar taşımaktadır. Çalışma, bu çıkarımları tartışarak ve daha sonraki araştırma alanlarını önererek son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the perceptions and attitudes of high school English as a Foreign Language (EFL) learners towards mobile language learning applications. Additionally, it sought to investigate how factors such as gender, age, school type, smartphone ownership, and regular internet access influence the utilization of these applications among high school EFL learners. Finally, the study aimed to identify and analyze the specific mobile applications that high school students prefer for language learning. Through these objectives, the goal of the research was to provide valuable insights into the dynamics of mobile language learning among high school EFL learners. The research was conducted in the Turkish context of English as a Foreign Language (EFL). The participants included 650 high school students aged between 15 and 17 years old, with 56.5% females and 43.5% males, enrolled in the 9th, 10th, and 11th grades in Diyarbakir, Türkiye. A mixed-methods research design with a quantitative-dominant approach was employed, utilizing questionnaires and semi-structured interviews. The questionnaires were distributed in four different public high schools, and semi-structured interviews were conducted with 30 volunteer students. The data were analyzed both quantitatively and qualitatively to examine learners' perceptions and preferences regarding the use of mobile applications for language learning. The findings revealed a strong positive attitude among participants towards mobile applications, reflected in high mean scores across various dimensions, indicating a significant inclination towards using mobile apps. In terms of the UTAUT scale aspects, participants demonstrated a strong inclination toward using mobile tools for language learning, emphasizing motivation, enriched experiences, and effective utilization. The findings also indicated consistently higher scores among female students and those with regular internet access. However, age, school type, and smartphone ownership comparisons revealed significant differences across only certain dimensions of the questionnaire. Notably, Duolingo emerged as the most popular mobile application among high school students, followed by other apps, with its various levels and exercises appealing to those focusing on vocabulary and grammar enhancement. Overall, the study's findings suggested that high school EFL learners generally held positive perceptions and attitudes toward mobile language learning applications, utilizing them for various purposes, including English language practice and development. These outcomes carry implications for English Language Teaching teachers, field authorities, and policymakers, particularly regarding the integration of mobile apps into English lessons within state high schools. The study concludes by discussing these implications and suggesting further research avenues.