Informal learning in the struggle against urban transformation in a district of Istanbul
İstanbul'un bir semtindeki kentsel dönüşüme karşı toplumsal mücadeledeki katılımcıların enformel öğrenme süreçleri
  1. Tez No: 867309
  2. Yazar: ERDAL ULVİ İÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA AYŞE CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu vaka çalışmasının amacı, kentsel dönüşüme karşı toplumsal hareket katılımcılarının İstanbul'un bir semtinde yaşadıkları enformel öğrenme deneyimlerini ve bu deneyimlerle elde ettikleri sonuçları ortaya çıkarmaktır. Çalışma 2022-2023 yıllarında İstanbul'un Beykoz belediyesinin Tokatköy mahallesinde gerçekleştirilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmış ve tematik olarak analiz edilmiştir. Katılımcıların enformel öğrenme deneyimlerinin analizi yoluyla, bu enformel öğrenmenin içeriği, yolları ve araçları ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, katılımcıların kentsel dönüşüme tepki olarak geliştirdikleri hareket sırasında kentsel dönüşüme ve toplumsal mücadeleye ilişkin enformel öğrenme süreçleri yaşadıklarını göstermektedir. Bu enformel öğrenme süreçleri büyük ölçüde katılımcıların bu toplumsal hareket bağlamında deneyimledikleri toplumsal ilişkiler aracılığıyla gerçekleşmiştir. Yine bu enformel öğrenme süreçleri, katılımcıların kentsel dönüşüme ilişkin daha önceki düşüncelerinde değişikliklere yol açmıştır. Bu süreçler aynı zamanda toplumsal bir hareket bağlamında katılımcıların yeni bilgi, tutum ve değerler edinmesine de yol açmıştır. Bu çalışma, bir toplumsal hareket bağlamında enformel öğrenme süreçlerinin ve bunların sonuçlarının kayıt altına alınması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this case study is to find out the informal learning experiences that the participants of the social movement against the urban transformation had in a district of Istanbul and the outcomes that they acquired with these experiences. The study was carried out in 2022-2023 in Tokatköy district of Beykoz municipality of Istanbul. Data were collected through semi-structured face-to-face interviews and analyzed thematically. Through the analysis of the informal learning experiences of the participants, the content and the ways and means in which this informal learning took place were revealed. The findings of this study show that the participants experienced informal learning processes on the urban transformation and on the social struggle during the movement they developed in response to the urban transformation. These informal learning processes took place to a great extent through the social relations that the participants experienced within the context of this social movement. These informal learning processes brought about changes in the participants' earlier thoughts about urban transformation. These processes also led to the acquisition of new knowledge, attitudes and values by the participants within the context of a social movement. This study is important in terms of recording informal learning processes and the outcomes of these latter in the context of a social movement.