Poetics of resistance across borders
Sınırların ötesinde direnme poetikası
- Tez No: 867308
- Danışmanlar: PROF. DR. KİM LUANA FORTUNY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez, şiir ile çağdaş toplumsal hareketler arasındaki etkileşimi inceleyerek, şiirin rolü ve bu hareketlerin özünü tarihsel tartışmalardan yararlanarak araştırmaktadır. Hareketlerin önde gelen teorisyenlerin topluluk kavramlarının perspektifinden ve şiirin rolü etrafındaki uzun soluklu tartışmalar bağlamında analizi, bu hareketler ile şiir arasındaki yakın ilişkiyi ve şiirin oynadığı rolü gözler önüne sermektedir: hareketler, bu tezde“şiir topluluğu”olarak adlandırılanı icra etmekte olup, araçsallaştırmaya ve hiyerarşik birleşime radikal bir direniş sergilemektedirler. ABD'den Robert Duncan ve Türkiye'den Turgut Uyar gibi avant-garde şairlerin metinlerinin yakın bir analizi, böyle bir şiirsel topluluğun icrasını ortaya koymaktadır. Mitik tercihi nedeniyle eleştirilen Duncan'ın poetikası, Occupy Wall Street göstericilerinin endişeleriyle uyum gösterirken, araçsallaştırmaya yönelik bir anlayışa karşı direnerek yeniden tanımlama, eşik ve geçişlerde konumlanan bir ortaklık duygusunu benimsemektedir. Turgut Uyar'ın şiirlerinin incelenmesi ise, onun tamamlanmamışlık, sürekli yeniden yaratma ve başarısızlık anlayışını yansıtarak, protestocularla etkileşimde bulunan politik önemlerini yeniden kazandırmaktadır. Şiir ile çağdaş hareketler arasındaki ilişkinin yanı sıra, politik tarafsızlık nedeniyle eleştirilen şairlerin eserlerinin incelenmesi ile bu tez, politika ile estetiğin kesişimi ve edebi özerklik üzerine süregelen tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the interplay between poetry and contemporary social movements, drawing from historical discourses on poetry's role in and the essence of these movements. Analyzing the movements through the lenses of leading theorists' conceptualizations of community and the longstanding discourse surrounding poetry's role, reveals the close relationship between the movements and the significant role played by poetry within them: the movements perform what is termed in this dissertation as a“poetic community;”they embody a radical resistance against instrumentalization and hierarchical fusion. A close textual analysis of the avant-garde poets Robert Duncan from the US and Turgut Uyar from Turkey reveals the enactment of such poetic community. Criticized for his preference for the impersonal and mythic, Duncan's poetics, resisting a means-ends approach to poetry, while embracing a process of revision and a shared sense of commonality rooted in thresholds and transitions, aligns with the concerns of Occupy Wall Street protestors. An analysis of Turgut Uyar's poems, enacting his commitment to incompletion, constant recreation, and failure, restores their political significance, which resonated with the local protestors. Through an examination of the relationship between poetry and contemporary movements, along with an exploration of the work of poets criticized for their perceived political neutrality, this dissertation aims to contribute to the ongoing discourse regarding the intersections of politics and aesthetics, as well as literary autonomy.