18-49 yaş arası kadınların anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes and behaviors of women aged between 18-49 years about breast milk and breastfeeding
  1. Tez No: 867334
  2. Yazar: RABİA CEREN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KORKUT, DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve amaç: Anne sütü, bebeğin ihtiyaçlarına uygun içeriğiyle bebek için en ideal besin kaynağıdır. Dünya Sağlık Örgütü, doğum sonrasın ilk 1 saat içinde anne sütüyle beslenmeye başlanmasını, yaşamın ilk 6 ayında yalnızca anne sütü verilmesini ve en az 2 yıl anne sütüne devam edilmesini önermektedir. Çalışmada 18-49 yaş arası kadınların anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi ve bununla ilişkili olabilecek faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı özellikteki bu çalışmaya 15.01.2024-15.04.2024 tarihleri arasında Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ve Karabük İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 18-49 yaş arası 282 kadın dahil edildi. Yabancı uyruklu kişiler ve sorulara cevap veremeyecek düzeyde bilişsel soruna sahip kişiler çalışma dışı bırakıldı. Katılımcılara toplamda iki bölümden oluşan, açık uçlu ve çoktan seçmeli 50 sorunun yer aldığı bir anket uygulandı. Anketin ilk bölümünde kadınların sosyodemografik ve diğer özelliklerini değerlendiren 15 soruya, ikinci bölümünde anne sütü ve emzirme hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendiren 35 soruya yer verildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılardan yazılı onam alındı. Anket yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Breast milk is the ideal source of nutrition for the infant, with a content suitable for the infant's needs. The World Health Organization recommends mothers to initiate breastfeeding within the first 1 hour after birth, exclusive breastfeeding for the first 6 months of life and continuation of breastfeeding for at least 2 years. The aim of this study was to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of women aged between 18-49 years about breast milk and breastfeeding and to determine the factors that may be related to this. Materials and methods: In this cross-sectional and descriptive study, 282 women aged between 18-49 years who applied to Karabük Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic and Family Health Centers affiliated to Karabük Provincial Health Directorate between 15.01.2024-15.04.2024 were included. Foreign nationals and people with cognitive impairment who could not answer the questions were excluded from the study. Participants were administered a questionnaire consisting of 50 open-ended and multiple-choice questions in two parts. The first part of the questionnaire included 15 questions assessing women's sociodemographic and other characteristics and the second part included 35 questions assessing their knowledge, attitudes and behaviors about breast milk and breastfeeding. Written informed consent was obtained from the participants who agreed to participate in the study. The questionnaire was administered by face-to-face interview method.