Obez bireylerde liraglutidin yeme davranışlarına üzerine etkisi:Prospektif gözlemsel çalışma
The effect of liraglutide on eating behaviors in obese individuals:A prospective observational study
- Tez No: 867339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HİCRAN MUTLU, PROF. DR. MEHMET SARGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Obezite ile ilişkili psikolojik sorunlar arasında yeme bağımlılığı, yeme bozuklukları, depresyon ve anksiyete bulunmaktadır. Bu durum, obeziteyi daha da kötüleştirerek kilo vermeyi zorlaştırabilir. Liraglutid, obezite tedavisinde kullanılan ve glukagon benzeri peptit 1 (GLP-1) reseptör agonisti olarak bilinen bir ilaçtır. Bu çalışmanın amacı, obezite tedavisinde kullanılan liraglutidin yeme bağımlılığı, yeme bozuklukları ve depresyon üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda, liraglutid tedavisi öncesi ve sonrası obezite hastalarında yeme bağımlılığı ve yeme bozukluğu düzeyleri ile depresyon, anksiyete ve stres skorlarındaki değişimler incelenmiştir. 2022-2024 tarihleri arasında Obezite Polikliniğine başvuran liraglutid tedavisi başlanması planlanan 18-65 yaş arası hastalara tedavi öncesi ve tedavinin 3. ayında Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği; Yale Yeme Bağımlılığı Değerlendirme Ölçeği ve Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği uygulandı. Araştırma tek merkezli propektif kohort tipinde olup 50 hasta dahil edilerek yapılmıştır. İstatistiksel analizler ve veri görselleştirmeleri, SPSS-20 paket programı ve R programlama dili kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF LIRAGLUTIDE ON EATING BEHAVIORS IN OBESE INDIVIDUALS: A PROSPECTIVE OBSERVATIONAL STUDY Psychological issues associated with obesity include food addiction, eating disorders, depression, and anxiety. These conditions can exacerbate obesity, making weight loss more challenging. Liraglutide, a medication used in obesity treatment, is known as a glucagon like peptide-1 (GLP-1) receptor agonist. This study aims to evaluate the effects of liraglutide on food addiction, eating disorders, and depression in obese patients. In line with this objective, changes in food addiction and eating disorder levels, as well as depression and anxiety scores, were examined in obese patients before and after liraglutide treatment. Between 2022 and 2024, patients aged 18-65 who visited the Obesity Clinic and were planned to start liraglutide treatment were evaluated using the Eating Disorder Examination Questionnaire, the Yale Food Addiction Scale, and the Depression, Anxiety, and Stress Scale before the treatment and in the third month of the treatment. The research was conducted as a single-center prospective cohort study, including 50 patients. Statistical analyses and data visualizations were performed using the SPSS-20 software package and the R programming language.