Dijital feminist sanat
Digital feminist art
  1. Tez No: 867372
  2. Yazar: DENİZ VARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA RÜZGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dijital feminist sanat, feminist taleplerin ve hak arayışlarının sanat aracılığıyla ifade edilmesidir. Bu süreçte dijital teknolojilerden, bilgisayarlardan ve internetten faydalanılır. Özellikle pandemi sürecinde hızlı adapte olduğumuz gelişen teknolojinin toplumu ve tüm geleneksel, kültürel pratikleri değiştirmesi, çeşitli araştırmaların odak noktası haline gelmiştir. Bu araştırmaların bazıları dijital sanatın gelişimi üzerine yoğunlaşırken, diğerleri feminist aktivizmin dijitalleşmesi üzerine odaklanmıştır. Ancak feminizm, sanat, dijitalleşme ve aktivizm pratiklerinin kesiştiği bir araştırma literatürde henüz eksiktir. Bu sebeple, toplumun dönüştüğü bu süreçlerde dijital feminist sanat gelişmelerinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi ve belgelenmesi, feminist sanat tarihi yazımı açısından da önem taşımaktadır. Dijitalleşme, sanat ve feminist aktivizmin kesişiminde ki önemli değişimleri vurgulamak, günümüzdeki feminist sanatın ve aktivizmin gelecekteki potansiyeline işaret eder. Feminist mücadelenin tarihsel ilerleyişi ve dijitalleşmenin ve sanatın toplumsal dönüşüme olan etkisi, adalet ve eşitlik için önemli bir mücadele yolunda ilerlemenin önemini ortaya koymaktadır. Tez, Sanal Gerçeklik (Virtual Reality/VR), 3D Modelleme ve 3D Yazıcı, Animasyon, Artırılmış Gerçeklik (AR), İllüstrasyon, Veri Görselleştirme, Hacktivizm, Video, Robot Teknolojisi, GIF, Web Site ve Kamusal Alanda Dijital Sanat eğilimlerini merkeze koyar. Bunun yanı sıra geleneksel tekniklerin dijital teknolojilerle oluşturulan melez eserler, hashtag aktivizminin etkileri, feminist oyun gibi alanlar da bu tezin kapsamında yer alır.
Özet (Çeviri)
Digital feminist art involves expressing feminist demands and the pursuit of rights through art, utilizing digital technologies, computers, and the internet. The rapid adaptation to advancing technology, especially during the pandemic, has brought about significant changes in society and traditional cultural practices, making it a focal point for various studies. Some of these studies concentrate on the development of digital art, while others focus on the digitalization of feminist activism. However, there is a noticeable gap in research where feminism, art, digitalization, and activism intersect. Thus, examining and documenting developments in digital feminist art during these transformative times is crucial for writing feminist art history. Highlighting significant changes at the intersection of digitalization, art, and feminist activism underscores the potential future of contemporary feminist art and activism. The historical progression of the feminist struggle and the impact of digitalization and art on social transformation emphasize the importance of advancing toward justice and equality. This thesis centers on trends in Virtual Reality (VR), 3D Modeling and Printing, Animation, Augmented Reality (AR), Illustration, Data Visualization, Hacktivism, Video, Robotic Technology, GIFs, Websites, and Digital Art in public spaces. Additionally, it encompasses hybrid works created with traditional techniques and digital technologies, the effects of hashtag activism, and feminist gaming. These areas collectively form the core of this study, aiming to provide a comprehensive analysis of digital feminist art's evolution and its implications for feminist activism.