Küresel grafitli dökme demirde malzeme ve proses parametrelerinin küre dağılımına etkisi
Influence of material and processing variables on nodule distribution in ductile iron
- Tez No: 8674
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERTUĞRUL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küresel grafitli dökme demirin çekme ve akma dajasıraı ile îszaaası. grafiti© dağılımı, ve küreieşae ©raiîisa bağlıdır. Küresel grafitii dökas deairde, küreieşse. küre oisajas grafite göre. küresel grafitis yüzdesi olarak tanisnlanaaktadir» Süre dağılışı ise-, feirie fsacisdeki köreleria sayısı ©larak taraıoîaaaaaktadır,. Bu 'Easter tezi ferrosîlîsyun aşılayıcını:: saiktan ye tane iriliği, kiireleştirici saîzeG® cisıs, siktsrn tane iriliği ve işlen: sıcaklığı gibi dSkuohane değişkenlerini» etkilerini tespit etraek asaciîîE yöî«!2Îik olarak- tasar Jcasussıştır» -Si“i setsl» şarj saalzessesi düşük kükürtlü dssirdes oluşas 250 Kg kapasiteli ”asidik malzeme il® astarlasaış indiksiycs ©cağıada erğitiloiştir- Kürelsştirici olarak % 5 î% içsres sagnezyus ferrosiiisysss kîsliastılaıştır, Tüaı.bu degişkemisrios köreşe l grafitii dökae deairdec küre darılını üzerinde etkili ©İdakları tespit edilsiştir.
Özet (Çeviri)
The tensile strength, yield strength and elongation of ductile iron are related to distribution graphite and nodularity* Nodularity is defined as percentage of spheroidal versus nonspheroidal graphite in ductile iron- Graphite distribution is defined as the niraber of graphite spheroids per unit volume» This master thesis was designed to study the influence of foundry variables including Ferrosilicon postinoculant quantaties and finesses j, amount of nodulizer» finesses of nodulizer, type of nodulizer aaterials» treatment temperature. The sol ten metal was melted in 250 Kg capasity acid lined induction furnace from charge -which content Iok sülfür pig iron» Magnesium ferrosilicon was used which content % 5 Mg as a nodulizer» all these variables were established to be effectual on the nodule distribution in ductile iron»