Coping with repression: How oppositional CSOs build resilience under Turkey's competitive authoritarianism
Baskıyla başa çıkmak: Muhalif STÖ'ler Türkiye'nin rekabetçi otoriterliği altında direnci nasıl inşa ediyor
- Tez No: 867401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ARSLANALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki muhalif sivil toplum örgütlerinin (STÖ) hükümetin dayattığı baskı unsurları ile başa çıkmak için kullandıkları stratejileri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Türkiye, yaklaşık on beş yıldır otoriterleşme sürecine girmiş ve bu süreç, rejimin günümüzde“rekabetçi otoriter”olarak sınıflandırıldığı noktaya varmıştır. Sivil toplumdaki eleştirel seslerin olabildiğince kontrol altına alınmaya çalışıldığı böylesine bir rejimde birçok muhalif STÖ'nün hareket alanı sınırlandırılmış veya tamamen yok edilmiştir. Ancak, tüm baskı unsurlarına rağmen hayatta kalabilen, çalışmalarını sürdürebilen, liberal demokratik değerleri savunmaya devam eden ve tüm bunları başarmak için de çeşitli stratejiler geliştiren STÖ'ler mevcuttur. Bu stratejilerin ortaya çıkarılması için sekiz farklı alandan 16 STÖ temsilcisi ile yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakatlara dayanan nitel bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda STÖ'lerin Türkiye'nin rekabetçi otoriter rejimi altında maruz kaldıkları baskılara karşı kurumsal direnç inşa edebilmesine yardımcı olacak yedi odak alanı belirlenmiştir. Bunlar; kurumsal itibar kazanmak ve yönetmek, ulusal ve uluslararası ittifaklar kurmak, şiddet içermeyen çekişmeli eylemlerde yer almak, stratejik adaptasyonlarla beraber sürekli direnişi benimsemek, organizasyondaki hukuki yetkinlikleri güçlendirmek, finansal sürdürülebilirlik sağlamak ve etkili sosyal medya yönetimi yapmak olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the strategies employed by oppositional civil society organizations (CSOs) in Turkey to deal with government-imposed repressive elements. Turkey has been undergoing a process of autocratization for about fifteen years, and this process has reached the point where the regime is classified as“competitive authoritarian”. In such a regime, where critical voices in civil society are tried to be controlled as much as possible, the field of action of many oppositional CSOs has been limited or completely destroyed. However, there are still CSOs that can survive despite all the pressures, continue their work, defend liberal democratic values, and develop various strategies to achieve this all. To reveal these strategies, a qualitative field research was conducted based on semi-structured in-depth interviews with 16 CSO representatives from eight different fields. As a result of the research, seven focus areas were determined to help building institutional resilience against the pressures that CSOs are exposed to under Turkey's competitive authoritarian regime. These can be listed as building and managing organizational reputation, establishing national and international alliances, taking part in non-violent contentious actions, pursuing continuous resistance with strategic adaptations, building legal competencies in the organization, ensuring financial sustainability, and effective social media management.