Reflections of tourismification on the tourist experience: A TripAdvisor review analysis
Turizmleşmenin turist deneyimine yansımaları: Bir TripaAvisor yorum analizi
  1. Tez No: 867402
  2. Yazar: ÇAĞLA GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVİNÇ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, modern İstanbul'un cazibe merkezi olan Beyoğlu'nda turizmleşmenin (“tourismification”) turist deneyiminin kişisel (“personal”) ve etkili (“influential”) alanları üzerinde etkilerini incelemektedir. İlk olarak, bölgenin yerel dinamikleri ve soylulaştırma süreçleri sunularak, turizm odaklı politikaların yakın dönemde gerçekleşen kentsel dönüşümleri nasıl şekillendirdiği tartışılmıştır. Sonrasında ise, Cutler & Carmichael'in (2010) turist deneyimi modelinden faydalanılarak, 2010-2012 ve 2020-2022 yıllarına ait TripAdvisor incelemelerinin niteliksel tematik analizi yapılmıştır. İki veri kümesinde öne çıkan kodlar incelenmiştir. Bu bağlamda üç ana tema tartışılmıştır: turistlerin kalabalık, gece hayatı ve güvenlik algısındaki değişimler; ve yoğunlaşmış ticarileşme ve tüketim. Bulgular, turizm gelişiminin bölge üzerindeki etkilerini, ve turist deneyimini çeşitli şekillerde etkileyen faktörleri ortaya koymaktadır. Çalışma, turizmleşme ve turist deneyimi literatürlerini bir araya getirmesi, Beyoğlu'nun turizm odaklı kentsel dönüşümlerini bir vaka çalışması olarak derlemesi ve destinasyon yönetimi yetkilileri için içgörüler sunması sebepleriyle literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of tourismification on the personal and influential realms of tourist experience in Beyoğlu, the attraction point of modern Istanbul. Firstly, presenting local dynamics and gentrification processes, the study explores how tourism-oriented policies have shaped recent urban transformations. Later, by utilizing Cutler & Carmichael's tourist experience model (2010), the research employs qualitative thematic analysis of TripAdvisor reviews from 2010-2012 and 2020-2022. Prominent codes in two datasets are examined. In this context, three key themes emerged and discussed: shifts in tourists' perception of crowds, nightlife, and safety; and intensified commercialization and consumerism. These findings highlight the influence of tourism development on the area and its diverse implications for visitors. The thesis contributes to literature by bringing tourismification and tourist experience literatures together, presenting tourism-centered urban transformations of Beyoğlu as a case study, and providing insights for destination management authorities.