Sosyal medyada FOMO görünümleri: Üniversite öğrencileri üzerine bir saha araştırması
FOMO views on social media: A field research on university students
- Tez No: 867400
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÇAĞLAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Teknolojinin ve kitle iletişim araçlarının gelişmesiyle birlikte yeni medya olarak adlandırılan geleneksel medyadan farklı bir medya ortaya çıkmıştır. Yeni medya, dijital kodlama özelliği sebebiyle çok fazla miktarlarda bilginin dolaşımını sağlamakla birlikte kullanıcıların da geri bildirimde bulunabilmesinin önünü açmaktadır. Geleneksel medyada çoğunlukla tek yönlü olan iletişim yeni medya ile birlikte çift yönlü olmuştur. Sosyal medyayı da kapsayan yeni medya birçok bağımlılık türlerini de beraberinde getirmiştir. Bunlardan bir tanesi de gelişmeleri kaçırma korkusu olarak Türkçeye çevrilen FOMO'dur. Bu bilgiler ışığında araştırmanın konusu üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımları üzerine FOMO görünümlerini incelemektir. Çalışmanın evrenini, 2021-2022 eğitim-öğretim dönemi Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencileri oluşturmaktadır. Bu doğrultuda Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencilerine nicel bir araştırma yöntemi olan anket tekniği uygulanmıştır. Elde edilen veriler analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan 415 üniversite öğrencisine ait kişisel bilgilere göre öğrencilerin 261'ini (%62,9) kadınlar ve 154'ünü (%37,1) erkekler oluşturmaktadır. Yapılan analizlere göre üniversite öğrencilerine ait FOMO düzeylerinin yaş, öğrenim görülen bölüm, sınıf düzeyi, gelir durumu, sosyal medya kullanılan zaman ve günlük sosyal medya kullanımına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. FOMO düzeyinin cinsiyete göre ise anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Sosyal medya üniversite öğrencileri tarafından en çok mesajlaşmak ve insanları daha iyi tanımak amacıyla kullanılırken en az kişisel sunum ve bilgi paylaşımı amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullandıkları zaman arttıkça FOMO düzeylerinin arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and mass media, a different media has emerged from the traditional media called new media. Communication, which is mostly one-way in the traditional media, has become two-way with the new media. The new media, including social media, has brought along many types of addiction. One of them is FOMO, which is translated into Turkish as the fear of missing out. In the light of this information, the subject of the research is to examine the FOMO views of university students on their use of social media. The universe of the study consists of Necmettin Erbakan University students in the 2021- 2022 academic year. In this direction, survey method and survey technique were applied to Necmettin Erbakan University students. The data were analyzed using the analysis program. According to the personal information of 415 university students who participated in the research, 261 (62.9%) of the students are women and 154 (37.1%) are men. According to the analyzes made, it was determined that the FOMO levels of university students differed significantly according to the age, department, grade level, income status, time spent on social media and daily social media use. It was determined that the FOMO level did not differ significantly according to gender. While social media is mostly used by university students for messaging and getting to know people better, it is used at least for personal presentation and information sharing. In addition, it was determined that the FOMO levels increased as the university students used social media.