Determinants of digitalization in Turkish SMEs
Türkiye'deki KOBİ'lerde dijitalleşmeyi etkileyen faktörler
- Tez No: 867409
- Danışmanlar: PROF. DR. NİSAN SELEKLER GÖKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde dijitalleşmenin öneminin anlaşılmasının giderek yaygınlaşmasıyla birlikte, büyüme ve rekabet gücüne sağladığı katkı nedeniyle kuruluşlar dijitalleşmeyi daha fazla benimsemektedir. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için paydaşlarla ilişkilerin iyileştirilmesi, çevreye duyarlılık, operasyonel verimliliğin ve üretim kalitesinin artması, organizasyon imajınının iyileşmesi gibi sayısız faydaları bulunmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki KOBİ'lerde dijitalleşmeyi etkileyen faktörleri keşfetmeye odaklanmaktadır. Üst yönetim desteği, algılanan fayda unsurları, algılanan zorluklar, şirket büyüklüğü, kurumsallaşma düzeyi, dijitalleşmeye yatırım ve bir bilişim teknolojileri (BT) departmanının varlığı gibi faktörler dikkate alınmıştır. Bu çalışmanın örneklemini elektrik-elektronik sektöründe faaliyet gösteren ve çalışan sayılarına göre üç gruba ayrılan 79 KOBİ oluşturmaktadır. Kategori 1, 10-49 çalışanı olan şirketleri, kategori 2, 50-149 çalışanı olan şirketleri, kategori 3 ise 150-250 çalışanı olan KOBİ'leri kapsamaktadır. Veriler, kapsamlı literatür taramasına dayanarak hazırlanan bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulguları, dijitalleşmeye yapılan yatırımın ve bir BT departmanının varlığının, dijitalleşmenin benimsenme düzeyi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olumlu etkilere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Significance of digitalization is widely recognized today, and organizations increasingly embrace digitalization due to its contribution to their competitiveness and growth. Especially for small-and-medium-sized firms (SMEs), there are countless benefits including improved relations with stakeholders, responsiveness to the environment, operational efficiency, production quality, and organizational image. This study focuses on exploring the determinants of digitalization adoption for Turkish SMEs. The factors that were considered include top management support, perceived benefits, perceived challenges, company size, level of institutionalization, investment in digitalization, and existence of an IT department. The sample for this study consists of 79 SMEs operating in electrical-electronics industry, categorized into three groups based on their employee numbers. Category 1 includes companies between 10-49 employees, category 2 includes those with 50-149 employees, and category 3 consists of SMEs with 150-250 employees. Data were collected through a questionnaire prepared on the basis of an extensive literature review. Research findings demonstrate that investment of digitalization and existence of an IT department have statistically significant positive impact on the extent of digitalization adoption.