Entanglement of labor and environment in an emerging nuclear power landscape: The Akkuyu NPP
Nükleer güç, emek ve çevre: Akkuyu NGS
  1. Tez No: 867408
  2. Yazar: EKİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ERENSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Mersin ilindeki Akkuyu Nükleer Güç Santrali (Akkuyu NGS) projesi, Türkiye'nin nükleer enerji yolculuğunda bir dönüm noktası oluşturmaktadır. Kalkınma, gelişmiş dünyaya ayak uydurma ve refaha kavuşma vaatlerini içeren Akkuyu NGS, ulusal tasavvurda büyük bir sembolik önem taşımaktadır. Çevre hareketi, Akkuyu NGS ve benzeri mega projelere çeşitli noktalarda itiraz ederek direnmiş; ancak bu itirazlar her tarihsel dönemde sosyoekonomik ve siyasi koşullar tarafından şekillenmiş ve kısıtlanmıştır. Bu çalışma, bahsedilen koşulları çevre direnişinin çatışma noktaları olarak ele almakta, bu doğrultuda kazanç ve kayıpların eşitsiz dağılımını, emek ve istihdam sorununu ve söylemsel meşrulaştırma pratiklerini incelemektedir. Akkuyu NGS projesinin devamlılığı için toplum rızasını elde etme yollarını incelerken, çevre hareketi ve diğer toplumsal mücadeleleri bir araya getirmenin imkanlarını aramaktadır.
Özet (Çeviri)
The Akkuyu Nuclear Power Plant (NPP) in the city of Mersin in Turkey marks a turning point for the country's historical nuclear ambitions. Laden with promises of development, catching up with the developed world, and achieving welfare; the Akkuyu NPP holds immense symbolic power in the national imaginary. As an infrastructure megaproject; the Akkuyu NPP has been challenged by environmental mobilization at different conjunctures. However, these patterns of resistance are shaped and constrained by socioeconomic and political conditions at each historical stage. This study looks at these conditions as areas of conflict for environmental mobilization; and in this respect, investigates the impact of uneven distribution of costs and benefits, question of labor and employment, and discursive legitimization. It considers the way in which the Akkuyu NPP persisted and acquired popular consent for its existence, in order to seek answers to the broader question of linking environmental struggles with social injustice.