Income diversification and performance of commercial banks in Türkiye
Gelir çeşitliliği ve Türk mevduat bankalarının performansı
- Tez No: 867411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ, YRD. DOÇ. DR. ATA CAN BERTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez Türkiye'deki mevduat bankalarının çeyreklik frekanstaki verilerini kullanarak gelir çeşitliliğinin mevduat bankalarındaki karlılık performansına etkisini incelemektedir. Sonuçlar, faiz dışı gelir üreten faaliyetlere daha fazla yönelimin banka karlılığını artırdığını göstermektedir. Ayrıca, karlılıktaki bu ilerleme beraberinde daha yüksek risk maliyeti getirmemektedir. Daha yüksek seviyede gelir çeşitliliğinin banka karlılığında getirdiği iyileşme gelir oynaklığındaki artışı kompanse ettiğinden, daha yüksek gelir çeşitliliği risk-getiri ödünleşiminde olumsuz bir etki yaratmamaktadır. Ayrıca sonuçlarımız, alternatif örneklem dönemleri ve açıklayıcı değişkenler kullandığımız ve risk-getiri ödünleşimini daha kısa vadeli bir perspektif ile ele aldığımız analizlerimizde de tutarlılık göstermektedir. Türkiye'deki mevduat bankalarının görece düşük seviyede faiz dışı gelir oranına sahip olmasını dikkate alarak bu çalışma, bankaların gelir üretme faaliyetlerini çeşitlendirerek henüz yeterince istifade edilmemiş olabilecek bir potansiyelden faydalanılabileceği çıkarımında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of income diversification on bank performance by using the quarterly data of commercial banks from a large developing economy, Türkiye. The results show that diversification towards non-interest income generating activities improves bank profitability. Moreover, this improvement in bank profitability does not arise with the cost of higher risk. In other words, the higher degree of income diversification does not harm the risk-return trade-off (risk-adjusted profitability) because the gains in profitability offset the increase in earnings volatility. The results are also robust to the choice of the sample period, to the choice of explanatory variables, and to the examination of risk-return trade-off with a shorter-term risk perspective. Considering that Turkish commercial banks have a relatively lower share of non-interest income, this study underscores an implication for bank management and regulators that there can be still untapped potential for banks to be exploited through the diversification of income generating activities.