Effect of working capital management and solvency on profitability: Case of BIST basic metal sector companies
Çalışma sermayesi yönetimi ve ödenebilirliğin kârlılığa etkisi: BİST ana metal sanayi örneği
  1. Tez No: 867412
  2. Yazar: ARDA EREN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN TANSEL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada çalışma sermayesi yönetiminin (likidite ve verimliliğin optimizasyonu olarak bilinmektedir) ve ödenebilirliğin kârlılığa etkisi BİST'te 2018-2022 arasında kote olan ana metal sanayii firmalar için incelenmiştir. Bu araştırmada aynı zamanda 2022'de ilk halka arzı gerçekleşen firmalar ile 2022'den önce ilk halka arzı gerçekleşen firmaların finansal oranlarının karşılaştırması da bulunmaktadır. Araştırma bulguları çalışma sermayesi yönetiminin kârlılıkla arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişkinin bulunduğunu göstermektedir, çünkü likidite ile arasında pozitif bir ilişkinin bulunmaktadır. Ödenebilirlikle kârlılık arasında da pozitif bir ilişki görülmüştür, çünkü ödenebilirlik ile özkaynakların kârlılığı arasında pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Ticari alacakların devir hızı hariç ilk halka arzın yeniliğinin anlamlı bir fark oluşturmadığı görülmüştür. Bu araştırma bir yatırım tavsiyesi kabul edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
In this research, effect of WCM (known for optimization of liquidity and efficiency) and solvency on profitability has been analyzed for basic metal sector companies listed in BİST in 2018-2022. This research also includes comparison of financial ratios of companies that had initial public offering in 2022 and companies that had initial public offering before 2022. Research findings show that working capital management has positive effect on profitability, as liquidity has effect on all of the studied profitability ratios. Solvency also has positive effect on profitability, as solvency has positive effect on ROE. No effect of recency of initial public offering (except for account receivable turnover) has been found. This research should not be considered as investment advice.