Hunger and the help: A case study of rizq as a civil society organisation in urban Pakistan
Açlık ve yardım: Pakistan'ın kentsel bölgesindeki bir sivil toplum kuruluşu üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 867417
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ERKİLET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırmanın amacı, Pakistan'daki kentsel yoksullar arasında gıda güvensizliği ile mücadelede tabandaki toplumsal hareketlerin rolünün etkinliğini araştırmak ve değerlendirmektir. Ribot ve Peluso'nun Erişim Teorisi (2003), Sembolik etkileşimcilik ve Kaynak Mobilizasyon Teorisi (RMT) kullanılarak, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Rizq'in gıda güvensizliği ve açlıkla mücadeledeki rolünü incelemek için teorik bir çerçeve oluşturuldu. Derinlemesine görüşmeler ve katılımcı gözlem kullanılarak, Rizq iki yönlü bir yaklaşımla gıda güvensizliğini ve açlığı hafifletmedeki etkinliği açısından bir vaka çalışması olarak Rizq'in gıda sağlanmasındaki rolü ve yararlanıcılar üzerindeki etkisi analiz edildi. Çalışmanın sonucu: Rizq'in açlığı ve gıda güvensizliğini azaltmada başarılı olduğunu, ancak sonuçların kısa vadeli olduğunu gösterdi. Gıda güvenliği konusunu çok disiplinli ve olası yerel çözümler olarak anlamak için kentsel yoksulluk konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The research aims to explore and evaluate the efficacy of grassroots social movements in battling food insecurity amongst the urban poor in Pakistan. By using Ribot and Peluso's Theory of Access (2003), Symbolic interactionism, and Resource Mobilization Theory (RMT), a theoretical framework was established to study the role of a non-profit organization, Rizq, in battling food insecurity and hunger. By employing the use of in-depth interviews and participant observation, Rizq was analyzed as a case study in its efficacy in mitigating food insecurity and hunger by a two-pronged approach: the role of Rizq in the provision of food and the effect it had on the beneficiaries. The result of the study showed that Rizq was successful in mitigating hunger and food insecurity. However, the results were short-term. Further research is needed in urban poverty to understand the issue of food security as a multidisciplinary phenomenon and strive toward possible local solutions.