Evaluating audience perception of iconic sound design elements: A Case study on the lightsaber sound from star wars
İkonik ses tasarımı öğelerine dair izleyici algısı değerlendirilmesi: Star Wars'tan ışın kılıcı sesi incelemesi
  1. Tez No: 893650
  2. Yazar: ORHUN BARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Star Wars, pop kültüründeki en büyük fantezi serisi değilse de en büyüklerin birisi olarak kabul edilir. olarak kabul edilir. Seri, ilk filmi Star Wars: A New Hope'un vizyona girmesinden bu yana geniş evreni ve eşsiz atmosferiyle dünyayı büyülemeye devam etmektedir ve benimki gibi birçok kişinin çocukluğu süslemiştir. Serinin başarısına büyük katkısı olan ve filmlerin en çarpıcı yönlerinden biri olarak görülen kısmı, olağanüstü ses tasarımıdır. Işın kılıçlarının çarpışmasından Darth Vader'ın ikonik nefesine kadar, orijinal üçlemedeki birçok ses 1977'den başlayarak günümüze ulaşan bir klasik haline geldi ve ses tasarımına ilgi duymaya başladığımdan beri geçmişten beri olan hayranlığım başka bir katman daha kazandı. Bu araştırmanın temelindeki fikre ilham veren olay ise Star Wars evreninde bir ödül avcısını hikayesini anlatan, The Mandalorian (2019-) dizisinin bir bölümünde Star Wars'ın efsanevi seslerinden biriyle kişisel deneyimim sonucunda doğdu. Bir yan hikaye olmasına rağmen, The Mandalorian, Star Wars evrenindeki ikonik seslerin bir çoğunu ve bunların kaynak nesnelerini içeren sahnelere içermektedir. Bölümlerden bir tanesinde izlerken duyduğum ışın kılıcı sesi aklıma takıldı ve çocukluğumdan beri ışın kılıcı olarak bildiğim sesten farklı duyuldu ve hissettirdi. Sonra, diğer dinleyicilerin, sıkı Star Wars hayranı olsun ya da olmasın, benim verdiğim gibi tepki verip vermeyeceğini sorgulamaya başladım. İzleyicinin ikonik bir ses tasarımı öğesiyle ilgili algısını değerlendiren ve bu araştırmada gerçekleştirilen dinleme deneyinin arkasındaki temel fikre ilham veren soru da buydu.Hem bu çalışmanın temelindeki soruya sebep veren kişisel tepkime neden olduğu için hem de tüm Star Wars dünyasına ait ,belki de en meşhur ses olduğu için incelemek için ışın kılıcının sesi seçildi. Sesin 2 farklı versiyonunun elde edilerek seyirciye sunulmasına karar verildi. Bunun için ışın kılıcı sesinin ikonik versiyonu, orijinal üçlemeden Star Wars: A New Hope (1977) filminden çıkarıldı. Karşılaştırma için ise yine bu çalışmanın zemininde yatan soruya kaynak olan kişisel tecrübemi içerdiği hem de çalışmanın ilk aşamaları zamanında, Star Wars evreninden olan en güncel çalışma olduğu için, The Mandalorian'daki ışın kılıcı sesi seçildi, ve incelemek üzere çıkartıldı. Çıkartılan dosyaların, karşılaştırma ve analiz için mümkün olduğu kadar eşzamanlı hareketler içeren sahnelerden olması gerekiyordu, çünkü bir ışın kılıcının sesinin birden fazla tanımlanabilir kısmı vardır ve onu kullanan karakterlerin kullanırken sarf ettikleri harekete göre çıkardığı ses değişir. Bu noktada, elde edilen seslerin birbirlerinden farklı olduklarını doğrulamak ve nihayetinde kanıtlamak için bir frekans analizi yapılması gerekiyordu. Seslerin birbirlerinden farklarını kanıtlamanın yanısıra, 2 sürüm arasındaki işitsel farklılıkların frekans kuşağındaki izdüşümünü belirlenen frekans aralıkları arasındaki hacim farkı karşılaştırması yapılarak duyulan farklara ilişkin bulgu elde edilmesi gerekiyordu. Ele alınan 2 farklı ışın kılıcı sesini oldukları gibi izleyiciye sunmak, ikonik bir sesin dinleyici tarafından algısını ölçen bir çalışma için fazla bariz olacağına kanaat getirildi.Sonrasında ise, elde edilen seslerin sahnelerin seslerinin birbirleriyle değiştirilerek sunulmasının, bu araştırmanın amacına daha iyi hizmet edeceğine karar verildi Üç çift video oluşturuldu ve bu oluşturulan çiftlerden bir çift tanesi dışında her videonun ses kuşağı eşleniği olan sahnenin ses kuşağı ile değiştirildi. Elde edilen videoları izleyicilere sunacak ve nihayetinde algılarını ölçmeye yarayacak dinleme deneyi ortamı seçimi, tek bir link paylaşarak potansiyel katılımcılara ulaşma kolaylığı sağladığından ve çevrimiçi anket platformlarının sunduğu veri görselleştirme ve analiz araçlarının kolaylığı, faydaları ve gerekliliğinden ötürü, çevrimiçi anket olarak seçildi Survey Monkey platformunda çevrimiçi bir anket oluşturuldu ve ses alışverişinin yapıldığı sahneleri içeren karşılaştırma soruları tasarlandı. Ayrıca katılımcıları Star Wars evrenine hakimiyetleri çatısı altında sınıflandırmaya yardımcı olacak sorular da eklendi ve sonrasında izleyicilere sunuldu. Tasarlanan anketin ilk 4 sorusu, izleyicileri aşinalıklarına göre sınıflandırmayı amaçladı ve anketin geri kalanında 3 karşılaştırma soru çifti yer aldı. Karşılaştırma sorusu çiftlerindeki, ilk soru, ışın kılıcıyla ilgili herhangi bir yönlendirme veya ipucu olmaksızın saf bir anlık tepki ve tepkinin tasvir edilmesini istedi. Karşılaştırma sorusu çiftlerindeki ikinci soru ise katılımcıdan özellikle ışın kılıcı sesine dair duydukları farklılıklar hakkında yorum yapmasını istedi. Anketin tasarlanması ve yürütülmesine dair hipotez, katılımcıların Star Wars evrenine oldukça aşina olduklarını belirten kısmının iki farklı versiyon arasındaki farklı büyük ölçüde fark ederek seslerin değiştirilmiş olabileceğine dair yorum yapmaları veya duydukları seslerin ait oldukları görüntülerin doğru hissettirmediği şeklinde yorum yapmalarıydı. Aşinalıklarının ortalama ve daha altında olduğunu düşünen katılımcıların ise, sahneler arasındaki ses değişimini fark etmeleri veya duydukları ışın kılıcı seslerinin sahnede aidiyetleri ile ilgili bir yorum yazmaları büyük ölçüde beklenmiyordu. Tasarlanan çevrimiçi anket 6 Kasım ile 15 Aralık tarihleri arasında yapıldı. Anketin dinleme deneyinde yer alacak taraflara ulaştırılması, anketin linkinin potansiyel katılımcılara ulaştırılarak ve kendilerinden de potansiyel diğer katılımcılara ulaştırmalarını rica edilerek yapıldı. Belirtilen tarihler arasında toplamda 123 sonuç toplandı. Yapılan anket sonuçlarları, Star Wars evrenine aşinalığını ortalama veya altında olarak belirten grup için büyük ölçüde araştırmanın varsayımının doğrultusunda beklenildiği gibi oldu. Ancak, Star Wars evreninde yüksek miktarda hakim olduğunu belirten grup ise, büyük ölçüde araştırmanın hipotezinin beklediği gibi davranmadı. Bu gruptan sahneler arasındaki ses kuşağı takasını fark eden ve buna dair yorum yapan katılımcı sayısı beklenenden daha az olarak sonuçlandı. Bunun yanısıra, yine aynı katılımcı grubundan, sahneleri izledikten sonra herhangi bir şey fark etmediğini belirten yanıtların sayısı ve sahnenin işitsel öğelerinin yerine sahneye ait görsel bileşenleri hakkında yorum yapan yanıtların sayısı beklenenden yüksek çıktı. Bu beklenmedik sonuçları tartışmak için, bu araştırma 2 argüman önerdi. İlk argüman, kişinin hafızasında sakladığı, ikonik ışın kılıcı sesi olarak bildiği ses tanımının, orijinal ışın kılıcı sesine ilk maruz kalındığı andan itibaren geçen zaman ile ve orijinal üçlemeden bu yana yapılan çeşitli Star Wars yapımlarının tüketilmesiyle değişmiş, orijinal ışın kılıcı sesinin bir izi olabileceğini ve beklenen sonuçların elde edilmemesine dair bir neden olarak, katılımcıların ışın kılıcı sesinin bir kalıtımı ile karşılaştırma yaptıkları dolayısıyla sahnelerde beklenen barizliğin elde edilemediğini öne sürüyor. İkinci argüman ise , Michel Chion'un (1994) added value kavramından ilham alıyor ve katılımcının karşısında ses ve o ses kuşağına senkronize bir görüntünün birlikteliğinin, sahneler arasındaki ses kuşağı değişiminin barizliğini ve fark edilebilirliğini azaltan bir algı modu yaratabileceğini ve bu algı modunun beklenmeyen sonuçların sebeplerinden bir tanesi olabileceğini öne sürüyor.
Özet (Çeviri)
Star Wars is considered to be one of the biggest if not the biggest fantasy franchise in pop culture. The franchise has been mesmerizing the world with its vast universe and its unique atmosphere ever since the release of its first movie Star Wars: A New Hope. Because of that, Star Wars embellished many teenage childhoods such as mine. This appreciation expanded when I grow an interest in sound design since one of the most striking aspects of the movies that helped with the success of the franchise was the exceptional sound design. From the clash of lightsabers to Darth Vader's iconic breathing, many sounds from the original trilogy have become classics starting from 1977 and reaching today. The event that inspired the idea at the core of this research, was born as a result of my personal experience with one of the legendary sounds from Star Wars in an episode of The Mandalorian (2019-), a series show which tells a side story of a bounty hunter. Although it is a side story, it contained most of the iconic sounds and their source objects in the story. It was the sound of a lightsaber in one of the episodes that caught my ear. It felt and sounded different from what I knew as the sound of a lightsaber since my childhood. Then I began to question if other listeners, whether they are die-hard Star Wars fans or not, would react the same way I did. This was the question that inspired the core idea behind the listening experiment which was done in this research that is evaluating the perception of the audience concerning an iconic sound design element. The sound of a lightsaber was selected to examine. It was decided that 2 versions of the sound would be obtained and presented to the audience. For that, the iconic version of the lightsaber sound was extracted from the original trilogy, and the version of the weapons sound from The Mandalorian was selected to compare. The extracted files had to be from scenes that are as synchronous as possible for comparison since the sound of the lightsaber is highly tied to its movement or the action that is being done with the weapon for that matter. At this point, a frequency analysis had to be done to confirm that the versions were in fact different but more importantly, a frequency spectrum analysis had to be done to translate the audible differences between the 2 versions to actual numbers, and findings concerning frequency range and volume. To present the 2 versions to the audience as they are, would be too obvious for a comparison that seeks the perception of an iconic sound. Hence, it was decided a swap of audio between the original and the recent scenes would serve the aim of this research better. Three pairs of videos were created and each video had its audio exchanged with its conjugate with the exception of one pair. The medium for the listening experiment which would present these videos to the audience was chosen to be an online survey because of the ease of sharing it provides and the data representation and analysis tools that the online survey platforms offer. An online survey was constructed in Survey Monkey, and scenes with exchanged audio were presented to the audience together with questions that would help classify the overall participants. The first 4 questions aimed to classify the audience concerning their familiarity and the rest of the survey included 3 comparison question pairs. The pairs are meant to be 2-step comparison phases in which the first question would ask a pure immediate reaction without any guidance or hint concerning the lightsaber, and the second question would ask the participant to specifically comment about the differences that might have heard concerning the sounds of the lightsabers in the presented scenes. The hypothesis going to the establishment and the execution of the survey was, the part of the participants who stated that they are highly familiar with the Star Wars universe was expected to majorly spot the audio swap or comment that what they heard does not feel like it belongs to the image whereas, the participants who think their familiarity was average and below was majorly not expected to spot the audio swap or type a comment which would resemble the notification of the audio exchange. 123 results were gathered between the 6th of November and the 15th of December. The results were as expected for the group which stated average and below familiarity. However, the group which stated high familiarity did not behave as the hypothesis expected. The number of participants from this group that notice the audio exchange was lower than expected, and the number of responses that stated that they did not notice anything at all or the number of responses that commented about the visual components of the scene rather than the audible component, was higher than expected. For this, this research suggested 2 arguments to discuss the unexpected results. The first one suggests the iconic lightsaber sound that one would store in their memory was altered through time and what remains is an imprint that is altered through time and the various Star Wars productions that were made since the original trilogy. The second one was inspired by Michel Chion's (1994) concept of added value and suggested that the togetherness of audio and synchronized video, created a mode of perception that results in the lowered noticeability of the audio swap.