Perceptions of academics on their research performance in research universities
Araştırma üniversitelerindeki akademisyenlerin araştırma performanslarına ilişkin algıları
- Tez No: 867420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ZAYİM KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Son yıllarda, üniversitelerdeki yenilikler ve artan rekabetle birlikte, üniversitenin üç misyonundan biri olan araştırmanın önemi artmıştır. Bu artan önemle birlikte, üniversitelerin hayati vektörleri olan akademisyenlerin araştırma performansını artırmak için çeşitli gelişmeler ve politikalar uygulanmıştır. Bu çalışmada, amaç araştırma üniversitelerindeki akademisyenlerin araştırma performansına yönelik algılarını incelemek ve bu algının akademisyenlerin demografik ve arkaplan özelliklerine göre nasıl farklılaştığını anlamaktır. Bu çalışmanın tasarımı kesitsel bir anket çalışmasıdır. Ankara dan dört araştırma üniversitesi seçilmiştir ve bu üniversitelerdeki 100 akademik personelden veri toplanmıştır. Veri toplama için Kısa Multidisipliner Araştırma Performansı Anketi (SMRPQ) kullanılmıştır. Açıklayıcı ve çıkarımsal istatistik analizleri için SPSS in en son sürümü kullanılmıştır. Bulguları desteklemek için hem kapalı hem de açık uçlu sorular sorulmuştur. Sonuçlar, akademisyenlerin araştırma performansı algılarının ortalamanın üzerinde olduğunu ve çoğunlukla kurumsal ve örgütsel faktörlerden etkilendiğini göstermiştir. Ayrıca, araştırma performansı ile doktorasını aldıktan sonraki yıl arasında hafif pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Ek olarak, cinsiyet ve medeni durumun akademisyenlerin araştırma performansı algıları üzerinde anlamlı bir etkileşim etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, özellikle bireysel ve kurumsal faktörlere yatırım yapma ihtiyacını ve politika yapıcıların araştırma performansı değerlendirmeleri için alternatif politikalar geliştirmeleri için akademisyenlerin araştırma performansına dair içgörü sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with innovations in universities and increased competition, the importance of research, one of the three missions of the university, has grown. Along with this increased importance, various developments and policies have been implemented to enhance the research performance of academics, who are vital vectors of universities. In this study, the purpose was to examine the perception of academics on their research performance in research universities and understand how it differs for the demographic and background characteristics of academics. The cross-sectional survey was the design of this study. Four research universities were chosen from Ankara, and data was collected from 100 academic staff members in these universities. Short Multidisciplinary Research Performance Questionnaire (SMRPQ) was used for data collection. The latest version of SPSS is used for descriptive and inferential statistical analyses. To support the findings, both closed and open-ended questions were asked. The results indicated that perceptions of academics on research performance were above average and mostly influenced by institutional and organizational factors. Additionally, the study found a slight positive correlation between research performance and the year after obtaining a Ph.D. Furthermore, there was a significant interaction effect between gender and marital status on perceptions of academics of their research performance. These results suggest a need to invest mainly in the individual and institutional factors and provide insight into the research performance of academics for policymakers to develop alternative policies for research performance assessments.