The effect of affordances on perceived interval durations during motor action
Sağlarlıkların motor hareket sırasında algılananan (Aralık) süresine etkisi
- Tez No: 867421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sağlarlıklar bir aktörün bir nesne üzerinde uygulayabileceği, aktörün morfolojisi ve ve nesnenin algısal özelliklerine bağlı olan olası motor hareketlerdir. Bu çalışma sanal gerçeklikte uyaran-tepki uyumluluk (UTU) paradigmasını kullanarak motor hareket sırasındaki görsel sağlarlık algısının, yapılan hareketin veya tepki verilen uyaranın algılanan süresini etkileyip etkilemediğini incelemeyi amaçlamıştır. Uzanabilme sağlarlığının, tava uyaranının sapı ile tepki vermek için kullanılan elin aynı tarafta olduğu uyumlu koşullarda görüldüğü öne sürülmüştür. Katılımcılar uyumlu koşullarda, uyumsuz koşullara göre daha uzun algılanan süreler raporlamışlardır, bu sonuç algılanan zaman üzerinde bir sağlarlık etkisi olduğuna işaret etmektedir. Ancak, kontrol çalışması algılanan sürelerde görülen farkın Vierordt fenomeninden kaynaklandığını göstermektedir. Ek olarak, katılımcılar tava uyaranının ulaşılamayacak bir yere yerleştirildiği ve uzanabilme sağlarlığının ortadan kaldırıldığı durumlarda da benzer bir şekilde uyumlu koşullarda, uyumsuz koşullara göre daha uzun algılanan süreler raporlamıştır. Bu tez çalışması sağlarlık ve zaman algıları arasındaki ilişkiye açıklık getiremese de UTU paradigmasında uzanılabilir uyaranlara verilen tepki süreleri ve uyaranların algılanan sürelerinde görülen farkların sağlarlıkların aktifleşmesinden ziyade uzamsal uyumluluktan kaynaklandığını göstermektedir. Sağlarlıkların algılanan zamana etkisini incelemek için daha fazla çalışma gerekmektedir. Bu etki incelendikten sonra etkinin ortaya çıkmasına yarayan mekanizmalar da detaylı incelenebilir.
Özet (Çeviri)
Affordances describe the possible actions that an agent can perform on an object, determined by the agent's morphology as well as the object's perceptual features. Using a stimulus-response compatibility (SRC) setup in virtual reality, this study aimed to investigate whether visual perception of affordances while performing motor actions could affect the perceived durations of these actions or the visual stimuli being acted upon. The reaching affordance was proposed to be present in congruent conditions, in which the handle of a pan stimulus was on the same side as the hand to respond. Subjects reported longer perceived durations in congruent conditions than in incongruent conditions, hinting at the possibility of affordance effects on perceived time. However, the control study suggests that these differences in perceived time may have been due to Vierordt's phenomenon. Additionally, subjects similarly reported longer perceived durations in congruent conditions when the pan stimulus was placed in extrapersonal space, where reaching was not afforded. While this thesis could not elucidate the relationship between affordance perception and time perception, the results suggest that the differences in response times to and perceived durations of graspable stimuli in SRC setups might be due to spatial compatibility, rather than affordance potentiation. Further research is still necessary to determine the effects of affordances on perceived time. Once these effects are determined, the exact details of the mechanism by which these effects are mediated can be investigated.