Sanatından hayatına: Cihat Burak'a bir bakış
From his art to his life: An insight into Cihat Burak
- Tez No: 867436
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA AKDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Yirminci yüzyılın önemli sanatçılarından Cihat Burak (1915-1994); resim, edebiyat, mimari gibi farklı alanlarda üretimler yapmıştır. Cihat Burak'ın eserlerinin kaynağı büyük ölçüde gündelik hayatıdır. Farklı alanlardaki eserleri, resim vb. ile hikâyeleri arasında gerek konu gerekse üretme biçimleri açısından benzerlikler vardır. Aynı zihinden çıkan ürünlerin birbiriyle benzer yönleri olması kaçınılmaz olsa da Cihat Burak sanatındaki yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda; bu benzerliklerin üzerinde durmak onu ve sanatını anlamak noktasında kritik bir önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel iddiası yaşamı, üretimleri ve üretim süreci arasındaki bu yoğun bağlantıların Cihat Burak'ı ve sanatını özgün kılan unsurlardan biri olduğudur. Cihat Burak'ı ve sanatını anlamak için sanatçı hakkında yazılan biyografik yazılar, hayatı ve eserleri üzerine yapılan araştırmalar şüphesiz önemli olmakla birlikte; Cihat Burak gibi sanatı ve hayatı iç içe olan biri söz konusu olduğunda başlangıç noktamız öncelikle onun sanatı olmuştur. Dolayısıyla bakışımızın yönü ve çalışmamızın methodu sanatından hayatına olacak şeklinde belirlenmiştir. Bu noktada; insanın neden sanat ürettiği, sanatçının kendisiyle ve yaşamla nasıl bir ilişki kurduğu, yaratıcı sürecin nasıl gerçekleştiği vb. sanat felsefesinin konusuna dair genel sorular bakış açımızı belirlemiştir. Alman filozof F. W. J. Schelling'in sanat felsefesi, sanatçının hayatı ve eserleri arasındaki iç içeliği ele alması ve kavramlarla açıklaması açısından kritik bir rol üstlenir. Schelling'in sistematik bir biçimde açıkladığı yaratıcı üretim süreci; Cihat Burak ve sanatını kavramların sağladığı genel tasarımlar üzerinden düşünmemizi ve düşüncelerimizi anlatabilmemizi mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cihat Burak (1915-1994) is one of the important artists of the twentieth century. He has artworks in different fields such as painting, literature and architecture. The source of Cihat Burak's artworks is widely his daily life. There are similarities between his artworks in different fields in terms of both theme and production styles. It is inevitable that artworks coming from the same mind will have similarities with each other. However, considering the intensity of Cihat Burak's art, focusing on these similarities is of critical importance in understanding him and his art. The main claim of this study is that these intense connections between his life, his artworks and the creative production process are one of the elements that make Cihat Burak and his art unique. To understand Cihat Burak and his art, biographical articles written about the artist and research on his life and artworks are undoubtedly important. However, when it comes to someone like Cihat Burak, whose art and life are intertwined, our starting point is primarily his art. Therefore, the direction of our insight has been determined to be from his art to his life. At this point, general questions about the subject of the philosophy of art, such as why people produce art, how the artist establishes a relationship with himself and life and how the creative process takes place, have determined our perspective. German philosopher F. W. J. Schelling's philosophy of art plays a critical role in terms of addressing the interconnectedness between the artist's life and works and explaining it with concepts. The creative production process explained systematically by Schelling has allowed us to think about Cihat Burak and his art through the general designs provided by the concepts and to express our thoughts.