Rusya'da ve Türkiye'de planlamanın değişimi
The change of planning in Russia and Türkiye
- Tez No: 867437
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Devletin iktisadi-toplumsal yapıyı yönetimi ve planlama arasında doğrudan bir ilişki vardır. Bu ilişki, 20. yüzyılda sosyalist yönetim- sosyalist planlama, kapitalist yönetim-iktisadi programlama, kalkınma yönetimi-kalkınma plancılığı biçiminde üç tür ile kurulmuştur. Her planlama kendi türü içinde planlama reformları ile değişiklikler geçirmiş, klasik planlama yönetimi yerini 21. yüzyılda stratejik planlama yönetimine bırakmıştır. Tez, Rusya'da sosyalist planlama ve Türkiye'de ise kalkınma plancılığı olarak kurulan türlerin 21. yüzyılda nasıl stratejik planlamaya geçtiği sorusuna odaklanmaktadır. Bu soru odağında Rusya'da ve Türkiye'de 20. yüzyılda iki ülkenin planlama deneyimlerindeki değişimlerden yola çıkılarak, 21. yüzyılda stratejik planlama yönetimine geçiş tarihsel gelişim, yapı ve işleyiş bakımından karşılaştırmalı yöntem ile incelenmiştir. 2000'lerin başından itibaren bu değişimin nasıl olduğuna bakıldığında tarihsel gelişim, yapı ve işleyiş bakımından iki ülkenin stratejik planlama yönetimlerine kendi özgünlüklerini verdiği görülmektedir. Rusya bütüncül ve federal sistemdeki yönetim kademelerine nüfuz eden, amaç bakımından ülkenin güvenlik çıkarlarını ve sosyoekonomik kalkınmayı içeren bir kapsamla ve federal kanun ile stratejik planlamayı ele almaktadır. Türkiye ise, kamu kurumları özelinde ve kamu mali yönetimini düzenleyen genel kanun kapsamında ele almaktadır. Günümüzde her iki ülkede de ilkeler ve süreçler bakımından benzerlik bulunduğunu söylemek mümkündür. Ancak stratejik planlamanın yönlendirildiği ana düşünce bakımından Rusya, daha kapsayıcı nitelikte bir stratejik planlama sistemi kurma yoluna girmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a direct relationship between the state's administration of the economic-social structure and planning, and this relationship was established in the 20th century with three types: socialist planning, economic programming, development planning. It is claimed that these types of planning have undergone changes called planning reforms, and as a result, classical planning administration has been replaced by strategic planning management in the 21st century. The thesis addressed the question of how these classical types transitioned into strategic planning in the 21st century in Russia and Türkiye, and the historical development, structure and functioning were examined with a comparative method. As a result, it is seen that the change since the 2000s has given the strategic planning managements of the two countries their own uniqueness in terms of historical development, established structure and functioning. Russia addresses strategic planning through federal law with a holistic scope that permeates all levels of government and includes the country's security interests in its purpose. Türkiye, on the other hand, considers as a dimension within the scope of the general law regulating public financial management at the institution level, specifically for public institutions. Today, it is possible to say that there are similarities in terms of principles and processes in both countries. However, in terms of the main idea that directs strategic planning, Russia has started to establish an inclusive strategic planning system that goes beyond the public financial management dimension.