Melike Günyüz'ün çocuk kitaplarının çocuk edebiyatının temel unsurları ve eğitsel iletiler açısından incelenmesi
Analyzing Melike Günyüz's children's books in terms of themain elements of children's literature and educational
  1. Tez No: 867435
  2. Yazar: AYFER ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çocukların okuma alışkanlıklarını güçlendirmek ve onlara edebi zevk kazandırmak çocuk edebiyatının temel amaçlarındandır. Bu nedenle çocuklarla nitelikli çocuk edebiyatı eserlerinin ç buluşturulması ve kitapların çocukların yaşamlarında daha merkezi bir yer edinmesinin sağlanması gerekmektedir. Bu noktada çocuk edebiyatının sadece bilgi aktarımına yarayan bir araç olmadığı, aynı zamanda çocuğun duygusal, sosyal ve bilişsel gelişimini desteklediği hususu göz önünde bulundurulmalıdır. Kitaplar, çocukların yaş düzeylerine ve gelişim özelliklerine uygun olarak hazırlanmalıdır. Dış yapı özellikleri, içeriğin sunum şekli ve dil anlatım gibi unsurlar, çocuk edebiyatının temel öğelerini oluşturur. Bu çalışmanın amacı, Melike Günyüz'ün çocuk kitaplarının çocuk edebiyatının temel unsurları bağlamında incelenmesidir. Temel unsurlar, dış yapı-iç yapı ve dil anlatım olarak ele alınmaktadır. Dış yapı özellikleri boyut, kâğıt, sayfa düzeni, harfler, kapak-cilt, resim; iç yapı özellikleri ise konu, ana fikir, kahramanlar, olay, eğitsel iletiler ve dil anlatım olarak incelenmiştir. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ile yürütülmüş; veri analizinde ise betimsel yöntemi esas alınmıştır. Melike Günyüz'ün çocuk edebiyatı yapıtlarından Keloğlan Suskunlar Ülkesinde, Keloğlan Şaşkınlar Ülkesinde, Nasrettin Hoca ile Cimri Komşunun Hikâyesi, İlkbahar Prensi kitapları ile Gakgukların Maceraları (6 kitap), Gümüş Göl Serisi (10 kitap) betimsel analiz yöntemi ile taranmıştır. Seçilen kitaplar belirlenen ölçütler doğrultusunda detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu inceleme sonucunda eserlerin tasarım ve içerik özellikleri bakımından çocuk edebiyatı temel unsurlarına uygun nitelikler taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the main purposes of children's literature is to strengthen children's reading habits and give them literary pleasure. For this reason, it is necessary to bring children together with qualified works of children's literature and to ensure that books take a more central place in children's lives. At this point, it should be kept in mind that children's literature is not only a tool for conveying information, but also supports the emotional, social and cognitive development of children. Books should be prepared in accordance with children's age levels and developmental characteristics. Elements such as external structural features, the way the content is presented and language and expression constitute the main elements of children's literature. The aim of this study is to analyze Melike Günyüz's children's books in the context of the main elements of children's literature. The basic elements are considered as external structure-internal structure and language and expression. External structure features are analyzed as size, paper, page layout, letters, cover-binding, picture; internal structure features are analyzed as subject, main idea, heroes, event, educational messages and language expression. This study was conducted with document analysis, one of the qualitative research methods, and the descriptive method was used for data analysis. Melike Günyüz's children's literature works Keloğlan Suskunlar Ülkesinde, Keloğlan Şaşkınlar Ülkesinde, Nasrettin Hoca ile Cimri Komşunun Hikayesi, İlkbahar Prensi and Gakgukların Maceraları (6 books) Gümüş Göl Serisi (10 books) were scanned with the descriptive analysis method. The selected books were examined in detail in line with the specified criteria and as a result of this examination, it was concluded that the works have qualities suitable for the basic elements of children's literature in terms of design and content features.