Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran hastalarda nikotin bağımlılığı ile yeme bağımlılığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nicotine addiction and food addiction in patients admitted to Ankara training and Research Hospital Family Medicine polyclinics
- Tez No: 867459
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arasındaki kişilerin nikotin ve yeme bağımlılık durumunu saptamak, nikotin bağımlılığı ile yeme bağımlılığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek, nikotin ve yeme bağımlılığı ile kişilerin sosyodemografik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız 28.12.2022-28.03.2023 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran gönüllü katılımcılarla yürütüldü. Çalışmamız tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı ve ankete dayalı niteliktedir. Çalışmamıza toplam 404 kişi katıldı. Katılımcılardan sosyodemografik veri formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) ve Modifiye Edilmiş Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği Sürüm 2.0 (mYYBÖ 2.0) testini içeren toplamda 32 soruluk anketi doldurmaları istendi. Veriler IBM SPSS 25.0 programı ile analiz edildi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 34,67±11,80 yıldı, %51,2'si erkek, %48,8'i kadındı, %54,2'si evli, %58,4'ü üniversite ve üstü bir okuldan mezundu. Çalışmamıza katılanların %10,15'inde yeme bağımlılığı bulunmaktaydı ve %45,5'i aktif olarak sigara içiyordu.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to determine the nicotine and food addiction status of people in the population between the ages of 18-65 who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics, to evaluate the relationship between nicotine addiction and food addiction, and to examine the relationship between nicotine and food addiction and the sociodemographic characteristics of people. Materials and Methods: Our research was conducted with volunteer participants who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics for any reason between 28.12.2022-28.03.2023. Our study is single-center, cross-sectional, descriptive and survey-based. A total of 404 people were included in the study. Participants were asked to fill out a survey with a total of 32 questions, including a sociodemographic data form, Fagerström nicotine addiction test, and the Modified Yale Food Addiction Scale Version 2.0 (mYFAS 2.0) test. Data were analyzed with IBM SPSS 25.0 program. Results: The average age of the participants was 34.67±11.80 years, 51.2% were men, 48.8% were women, 54.2% were married, 58.4% graduated from a university or higher school. 10.15% of the participants in our study had a food addiction and 45.5% were active smokers.