Öğretimsel liderliğin görev motivasyonuna etkisi üzerine bir inceleme: Nevşehir'deki eğitim kurumlarında bir araştırma
A study on the effect of instructional leadership on task motivation: A research in educational institutions in Nevşehi̇r
- Tez No: 867510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR VURAL UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Eğitim, toplumsal gelişmenin önemli kavramlarından biri olarak ifade edilebilir. Lider ise toplumu peşinden sürükleyen önder olarak düşünüldüğünde, lider ve liderlik kavramları yıllarca araştırmalara konu olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Öğretmenlerin öğrencileri ve onların velileriyle beraberce belirledikleri sıralı hedeflere ulaşmak ve bu süreçte değerlendirme, destekleme ve kaliteyi artırma yönünde çalışmalar yaparak istenilen amaçlara ulaşmak için gerçekleştirilen yönetsel faaliyetler olarak tanımlanabilecek öğretimsel liderlik kavramı, eğitsel açıdan oldukça önemli yer teşkil etmektedir. Kurumların çalışma hayatının devamı ve sürekliliği için iş verimi ve iş doyumuna; çalışanlardan verim alabilmek için ise çalışanın görev motivasyonunun yüksek olmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Motivasyon konusunda da yıllarca yapılan çalışmalar da konunun önemini ortaya koymaktadır. Eğitim kurumlarındaki öğretimsel liderlik davranışları sergileyen öğretmenin görev motivasyonunu inceleyen bu çalışmanın amacı, öğretimsel liderlik davranışları seviyesi ile görev motivasyonu arasındaki ilişkinin öğretmenler ve okul yöneticileri bağlamında değerlendirilmesidir. Araştırma Türkiye'de Nevşehir ili içerisinde oluşturulan örneklemdeki eğitim kurumlarında öğretmen ve okul yöneticileri ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak anket tercih edilmiştir. Öğretmenlerin öğretimsel liderlik rolleri ölçeği ile görev motivasyonu düzeyi ölçeğini oluşturan araştırmacılardan kullanım izni alarak birleştirilmiş olan anket öğretmenlere uygulanmış olup nicel verilere dayalı olarak araştırma tamamlanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Ankete dayalı verilerin analizinde Cronbach's Alpha güvenirlik testi, Çapraz frekans tablosu, Korelasyon analizi ve Regresyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel testlerde; bağımsız değişken öğretmenlerin öğretimsel liderlik rolleri, bağımlı değişken ise öğretmenlerin görev motivasyonu olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda yapılan analiz neticesinde öğretmenlerin öğretimsel liderlik rolleri ile görev motivasyonları arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin öğretimsel liderlik rollerinin görev motivasyonuna etkisi olduğu görülmüştür. Araştırma sonrasında konu ile ilgilenen araştırmacılara araştırma sonucunu destekleyebilecek ve daha geniş kitlelere, araştırmanın taşınmasını sağlayabilecek araştırma önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education can be expressed as one of the important concepts of social development. Considering the leader as the leader who drags the society behind him, the concepts of leader and leadership have been the subject of research for years and continue to be so. The concept of instructional leadership, which can be defined as the managerial activities carried out to achieve the sequential goals determined by teachers together with their students and their parents and to achieve the desired goals by evaluating, supporting and improving the quality in this process, has a very important place in educational terms. Work efficiency and job satisfaction for the continuation and continuity of the working life of institutions; In order to get efficiency from employees, it is necessary for the employee to have high task motivation. Studies conducted over the years on motivation also reveal the importance of the subject. The aim of this study, which examines the task motivation of teachers who exhibit instructional leadership behaviors in educational institutions, is to evaluate the relationship between the level of instructional leadership behaviors and task motivation in the context of teachers and school administrators. The research was conducted with teachers and school administrators in the sample educational institutions in Nevşehir province in Turkey. The research is descriptive. In this study, a survey was preferred as the data collection tool. The survey, which was combined with the permission of the researchers who created the teachers' instructional leadership roles scale and the task motivation level scale, was applied to the teachers and the research was completed based on quantitative data. The data obtained in the research were analyzed with the SPSS 21.0 package program. Cronbach's Alpha reliability test, Cross frequency table, Correlation analysis and Regression analysis were used in the analysis of survey-based data. In statistical tests; The independent variable was determined as the instructional leadership roles of teachers, and the dependent variable was determined as teachers' task motivation. As a result of the analysis conducted in this context, it was determined that there was a significant and positive relationship between teachers' instructional leadership roles and task motivation. It has been observed that teachers' instructional leadership roles have an impact on task motivation. After the research, research suggestions were made to researchers interested in the subject that could support the research results and enable the research to be carried to wider audiences.