Kamu politikası yapım sürecinde yapay zekâ
Artificial intelligence in public policy making
- Tez No: 867511
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Modern toplumların işleyişinde kamu sektörü kritik bir rol oynamaktadır. Kamu sektörü içerisinde dijital etkinlik, verilerin kalitesi ve kullanılabilirliğinin yakından ilişkili olduğu anlaşılmaktadır. Son yıllar içerisinde büyük veri teknolojisi ve yapay zekâya yönelik olarak yaşanan gelişmeler özellikle kamu sektöründe hizmet sunumunun iyileştirilmesi, sorumlu ve güvenilir kararlar almak için verilerin gücünden yararlanmasına olanak tanımaktadır. Yapay zekâ doğrudan verilerle beslenmektedir. Kamu sektörü içerisine dijital ikiz ve metaverse teknolojilerinin entegre edilmesi, potansiyel olarak kamu kurumlarının çalışanlar ve vatandaşlarla etkileşim kurma şeklinde devrim yaratma gücüne sahip olduğu anlaşılmaktadır. Devletlerin ekonomileri ve stratejileri üzerinde gelişmiş veri teknolojilerinin önemli etkileri bulunmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları, etkili kararlar alarak, politika geliştirmek için verileri kullanarak operasyon verimliliğinin de artmasına sebep olmaktadır. Devletler yapay zekâ teknolojilerini kullanarak devlet içerisinde yeni gelir akışları yaratabilmektedir. Bunun yanında devletler yapay zekâ teknolojileri ile yeni iş fırsatları yaratarak, yatırımları ülke üzerine çekmeyi başarmaktadırlar. Global anlamda yapay zekâ ile ekonomilerin rekabet gücünün arttığı anlaşılmaktadır. Bu çalışmada kamu politikası yapım sürecinde yapay zekânın rolü incelenerek yorumlanmış, yapay zekânın kamu politikaları üzerinde etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The public sector plays a critical role in the functioning of modern societies. Within the public sector, digital efficiency, quality and availability of data are closely related. Developments in big data technology and artificial intelligence in recent years have enabled the public sector to harness the power of data to improve service delivery and make responsible and reliable decisions. Artificial intelligence is directly fed by data. Integrating digital twin and metaverse technologies within the public sector has been identified as potentially revolutionizing the way public institutions interact with employees and citizens. Advanced data technologies have a significant impact on the economies and strategies of governments. Public institutions and organizations use data to make effective decisions and develop policies, leading to increased operational efficiency. States can create new revenue streams within the state by using artificial intelligence technologies. In addition, by creating new business opportunities with artificial intelligence technologies, states succeed in attracting investments to the country. Globally, it has been determined that the competitiveness of economies has increased with artificial intelligence. In this study, the role of artificial intelligence in the public policy making process was analyzed and interpreted, and the impact of artificial intelligence on public policies was examined.