Kanser hastalarında sağlık anksiyetesi ve aleksitimi arasındaki ilişki
The relationship between health anxiety and alexithymia in cancer patients
  1. Tez No: 867512
  2. Yazar: SEDAT TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Psikiyatri, Nursing, Oncology, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Kanser hastalığı tanısı almış bireylerin sağlık anksiyetesi düzeyi, aleksitimi düzeyi ve sağlık anksiyetesi ile aleksitimi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini Erzurum ilinde bulunan bir üniversite sağlık uygulama ve araştırma merkezi müdürlüğünde, ayaktan kemoterapi ünitesinde ve medikal onkoloji kliniğindeki Ocak 2023 – Haziran 2023 tarihleri arasında tedavi gören ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden hastalardan oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden yaklaşık 224 kanser hastası oluşturmaktadır. Hasta bireylere sosyo-demografik veri formu, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği ve Toronto Aleksitimi Ölçeği uygulandı. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra t testi ve Varyans Analizi İleri analiz olarak varyansların homojen olduğu durumlarda LSD olmadığı durumlarda Dunnet C, kullanılmıştır. Pearson korelasyon analizi, Cronbach α kat sayısı ve Kurtosis ve Skewness kat sayıları testleri kullanılmıştır. Bulgular: Yapılan bu çalışmada kanser hastası bireylerin Sağlık Ansiyetesi Ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması 23,71±7,09, Toronto Aleksitimi Ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması 57.33±8.17 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: It was conducted to exhaust the coverage between health anxiety level, alexithymia level and health anxiety and alexithymia of people who have cancer. Material and Method: The population of the study consisted of patients who were treated between January 2023 and June 2023 in a university health practice and research center directorate, outpatient chemotherapy unit and medical oncology clinic in Erzurum and voluntarily agreed to participate in the study. It consists of approximately 224 cancer patients who accepted to participate in the study. Socio-demographic data form, Health Anxiety Scale and Toronto Alexithymia Scale were applied to the patients. In the evaluation of the research data, it was analyzed with the SPSS 22 package program. In the analysis of the data, numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations, as well as t test and Analysis of Variance As further analysis, Dunnet C was used in cases where the variances were homogeneous and there was no LSD. Pearson correlation analysis, Cronbach α coefficient and Kurtosis and Skewness coefficient tests were used. Findings: In this study, it was found that individuals with cancer received a mean score of 23.71±7.09 from the Health Anxiety Scale, and 57.33±8.17 from the Toronto Alexithymia Scale.