Sağlık çalışanlarında egzersiz motivasyonu ve iş motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between exercise motivation and work motivation in healthcare professionals
- Tez No: 867513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AĞDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarında egzersiz motivasyonu ile iş motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma tasarımı olarak nicel araştırma yöntemleri arasında yer alan tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya 23-50 yaş arasında yer alan (x̄yaş=36,12 ± 8,81) 87 erkek ve 119 kadın olmak üzere toplam 206 sağlık çalışanı katılmıştır. Araştırmada Çok Boyutlu İş Motivasyon Ölçeği (ÇBİMÖ) ve egzersiz motivasyon düzeylerinin saptanması için Rekreasyonel Egzersizde Güdüleme Ölçeğinin (REGÖ) sağlık alt boyutuna ait maddelerden oluşan veri toplama araçları kullanılmıştır. Verilerin istatiksel analizi JASP 0.15.0.0 yazılımı ile yapılmıştır. İstatiksel analizlerde kategorik grupların karşılaştırılması için bağımsız örneklem T testi ve ANOVA, değişkenler arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için ise Pearson Korelasyon hipotez testleri uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada yalnız yaşayan kişilerle evliler arasında ÇBİMÖ dışsal motivasyon boyutunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark görülmüştür (p.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationship between exercise motivation and work motivation among healthcare professionals. Method: A survey model, which is among the quantitative research methods, was employed as the research design. A total of 206 healthcare professionals, comprising 87 males and 119 females aged between 23 and 50 (x̄age=36.12 ± 8.81), participated in the study. The data collection instruments included the Multidimensional Work Motivation Scale (MWMS) and items related to the health subscale of the Recreational Exercise Motivation Scale (REMM) to determine exercise motivation levels. Statistical analysis of the data was conducted using JASP 0.15.0.0 software. Independent sample t-tests and ANOVA were utilized for comparing categorical groups, while Pearson Correlation hypothesis tests were applied to determine the relationship between variables. Findings: A statistically significant difference was observed in the external motivation dimension of MWMS between individuals living alone and those married (p.05).