Küresel ekosistem ve iklim değişikliği kapsamında Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde iklim teknolojileri
Climate technologies in the Middle East and North Africa region within the scope of global ecosystem and climate change
  1. Tez No: 867519
  2. Yazar: KÜBRA AKÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK MADİ ERKEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Devletlerin ve diğer aktörlerin küresel iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirme hedefleri iklim teknolojilerine olan ihtiyacı kaçınılmaz hale getirmiştir. Küresel iklim değişikliği ve iklim teknolojileri Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi için de önem arz etmektedir. Bu çalışmada öncelikle küresel çevre sorunlarına topluca değinilerek bu sorunların ortaya çıkma sebepleri ve küresel bir nitelik kazanma süreçleri ele alınmıştır. 21. yüzyılda, küresel ısınmanın başlıca sebepleri arasında yer alan karbon emisyonunun ve kaynağı olan fosil yakıtların birincil üretim merkezlerinden olan Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi'nin; iklim teknolojileri uygulanarak yaşayabileceği dönüşüm değerlendirilmiştir. Küresel çevre problemlerine çözüm arayışında ortaya çıkan kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri; uluslararası konferans ve anlaşmalar ile ülkelerin üstlendikleri roller üzerinde durulmuştur. Küresel boyutta iklim krizi incelenirken gelişmiş ülkelerin hali hazırda uyguladıkları iklim teknolojileri, iklim değişikliği ile ortaya çıkan temiz enerji, net sıfır emisyon gibi kavramlar ve gelecekte planlanan iklim teknolojileri çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmada, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde iklim krizine bağlı olarak yaşanan sorunlar ve bu sorunların beraberinde getirdiği ülkeler arası krizlere değinilerek, bu bölgede kurulan örgütler ve düzenlenen konferanslar hakkında bilgi verilmiştir. Bölgedeki ülkelerin ekonomik güçleri, gelişmişlik seviyeleri ve doğal kaynakları açısından farklılıkları belirtilerek iklim teknolojileri alanında gerçekleştirilebilecek potansiyel iş birliklerine değinilmiştir. Bölge ülkelerinin bu sorunları önleyici faaliyetleri, iklim değişikliğine karşı duyarlılıkları, iklim teknolojileri ile ilgili yapılan çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. İklim teknolojilerinin, mevcut ekolojik sorunların çözümündeki rolü, uygulanabilirliği; Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin ekonomik alt yapısı, küresel boyutta temiz enerjiye geçiş ve sıfır karbon emisyon hedeflerinin bölgenin ekonomik gücüne ve kaynaklarına olumlu, olumsuz etkileri bağlamında incelenmiştir. Bu bilgiler çerçevesinde bölgenin iklim teknolojileri alanında gerçekleştirilebilecekleri faaliyetler ve iklim değişikliğinin etkilerini engelleyici çalışmalar ile ilgili öngörülerde bulunulmuştur. İklim teknolojileri, kaynakların israf edilmemesi esasına dayanan bir adım olması sebebiyle, küresel iklim değişikliği boyutunun ciddi olup olmadığı tartışmalarından bağımsız olarak değerlendirilmesi gereken ve iktisadi açıdan fayda sağlayan bir konudur.
Özet (Çeviri)
The goals of states and other actors to minimize the effects of global climate change have made the need for climate technologies inevitable. Global climate change and climate technologies are also important for the Middle East and North Africa Region. In this study, first of all, global environmental problems were addressed collectively, and the reasons for the emergence of these problems and the processes of gaining a global qualification were discussed. In the 21st century, the Middle East and North Africa Region, one of the primary production centers of carbon emissions, those among the main causes of global warming, and fossil fuels, which are the source; The transformation that can be experienced by applying climate technologies has been evaluated. Institutions and organizations and non-governmental organizations that have emerged in search of solutions to global environmental problems; international conferences and agreements and the roles of countries are emphasized. While examining the climate crisis on a global scale, information was given about the concepts such as climate technologies that developed countries have already applied, clean energy that emerged with climate change, net zero emissions, and climate technology studies planned for the future. In the study, the problems experienced in the Middle East and North Africa region due to the climate crisis and the inter-country crises brought about by these problems were mentioned, and information was given about the organizations established in this region and the conferences held. Potential collaborations in the field of climate technologies were mentioned by stating the differences in terms of economic power, development level and natural resources of the countries in the region. Information was given about the activities of the countries in the region to prevent these problems, their sensitivity to climate change, and their work on climate technologies. The economic infrastructure of the Middle East and North Africa region has been examined in the context of the positive and negative effects of the global transition to clean energy and zero carbon emission targets. Within the framework of this information, predictions have been made regarding the activities that the region can carry out in the field of climate technologies and activities to prevent the effects of climate change. Since climate technologies are a step based on the principle of not wasting resources, it is an economically beneficial issue that should be evaluated independently of the debates on whether the global climate change dimension is serious or not.