Munzur Üniversitesi Spor Bilimleri fakültesi beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü ile antrenörlük eğitimi bölümü öğrencilerinin ilk yardım bilgi düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of first aid knowledge levels among students of physical education and sports teaching and coaching departments at Munzur University
  1. Tez No: 867520
  2. Yazar: HÜLYA PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KIZILKOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, İlk ve Acil Yardım, Education and Training, Sports, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hayatımızın her anında, beklenmedik kazalar ve yaralanmalarla karşılaşabiliriz. Bu tür durumlarda, ilk yardım bilgisi hayati önem taşır. Doğru ve zamanında yapılan bir müdahale, hayat kurtarabilir, kalıcı sakatlıkların önüne geçebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Özellikle spor ortamında, sakatlanma ve yaralanma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle, beden eğitimi öğretmenleri, antrenörler ve sporcular için ilk yardım eğitimi son derece kritik önem taşır. Bu bilgiler ışığında yapılan çalışmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmeni adayları ile antrenör adaylarının ilk yardım bilgi düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın evrenini Munzur Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ve Antrenörlük Eğitimi bölümünde öğrenim görmekte olan öğrencileri oluştururken (214 kişi) örneklemini ise 76 beden eğitimi ve spor öğretmeni adayı ve 82 antrenörlük eğitimi bölümü öğrencisi oluşturmuştur. Toplamda katılımcı sayısı 158 olup araştırma evreninin %73,8'ine ulaşılmıştır. Katılımcıların 109'u erkek, 49'u ise kadındır. Araştırmaya katılan öğrencilere dört soruluk kişisel bilgi ve beş soruluk ilk yardım deneyimi formu ve Öztürk tarafından uzman görüşleri alınarak soruların oluşturulduğu toplamda 34 soruluk ilk yardım bilgi düzeyi anketi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (v26) programına aktarılarak çalışma doğrultusunda belirlenen değişkenlerin yüzde frekans değerleri belirlenmiştir. Verilerin analizinde iki ya da daha çok grup arasında fark olup olmadığını ölçmek amacıyla Ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
At any moment in our lives, we may encounter unexpected accidents and injuries. In such situations, first aid knowledge is of vital importance. Correct and timely intervention can save lives, prevent permanent disabilities, and expedite the recovery process. Especially in sports environments, the risk of injury is quite high. Therefore, first aid education is of critical importance for physical education teachers, coaches, and athletes. The aim of the study conducted in light of this information is to compare the first aid knowledge levels of physical education teacher candidates and coach candidates. The population of the research consists of students studying in the Department of Physical Education and Sports Teaching and the Department of Coaching Education at Munzur University's Faculty of Sports Sciences, while the sample consists of 76 physical education and sports teaching candidates and 82 coaching education students, totaling 158 participants, reaching 73.8% of the research population. Of the participants, 109 are male and 49 are female. The students participating in the research were administered a four-item personal information form, a five-item first aid experience form, and a total of 34-item first aid knowledge questionnaire created by obtaining expert opinions from Öztürk. The obtained data were transferred to the SPSS (v26) program, and percentage frequency values of the variables determined in the study were determined. The Chi-square test was applied to measure whether there was a difference between two or more groups.