Loss of identity and construction of postcolonial subject: A postcolonial perspective on Things Fall Apart by Chinua Achebe and the Poisonwood Bible by Barbara Kingsolver
Kimlik kaybı ve postkolonyal öznenin inşası: Chinua Achebe'nin Ruhum Yeniden Doğacak ve Barbara Kingsolver'ın the Poisonwood Bible isimli eserlerin üzerine postkolonyal bir inceleme
- Tez No: 867530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Chinua Achebe'nin Ruhum Yeniden Doğacak ve Barbara Kingsolver'ın The Poisonwood Bible adlı romanları, kimliğin karmaşık yapısını ve postkolonyal öznenin inşasını incelemektedir. Her iki yazar da kendi anlatılarıyla, sömürgeciliğe ilişkin geleneksel Batılı bakış açılarına meydan okumakta ve sömürgeciliğin bireysel ve kolektif kimlikler üzerindeki etkisine dair incelikli bir anlayış sunmaktadır. Bu çalışmalar, postkolonyal toplumların karmaşıklıklarını tam olarak kavramak için farklı kültürel bakış açılarını kabul etmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu tez, Achebe ve Kingsolver'ın romanlarında sömürgecilik deneyimini nasıl temsil ettiklerini ve bu deneyimin sömürgecilik sonrası bireyin oluşumu üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, her iki yazarın da sömürgeciliğin ve kimlik oluşumu üzerindeki etkilerinin güçlü bir eleştirisini sunduğunu ileri sürmektedir. Ayrıca, tez, Achebe ve Kingsolver'ın romanlarının sömürge sonrası toplumların karmaşıklığı ve kültürler arası anlayış ihtiyacı konularında değerli bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The novels Things Fall Apart by Chinua Achebe and The Poisonwood Bible by Barbara Kingsolver explore the complexities of identity and the construction of postcolonial subjectivity. Through their respective narratives, both authors challenge traditional Western perspectives on colonialism and offer a nuanced understanding of the impact of colonization on individual and collective identities. These works highlight the importance of acknowledging diverse cultural perspectives in order to fully comprehend the complexities of postcolonial societies. This thesis examines the ways in which Achebe and Kingsolver represent the experience of colonialism in their novels and the impact of this experience on the development of postcolonial subjectivity. It argues that both authors offer a powerful critique of colonialism and its effects on identity formation. In addition, the thesis demonstrates that the novels of Achebe and Kingsolver offer a valuable perspective on the complexities of postcolonial societies and the need for greater cross-cultural understanding.