The right of living in Doris Lessing's Alfred and Emily: A postcolonial approach
Doris Lessing'in Alfred ve Emily romanında yaşam hakkı: Postkolonyal bir inceleme
- Tez No: 867529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BARIŞ AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1960'lar ve 1970'lerde postkolonyal literatürün şekillenmesinde önemli rol oynayan, postkolonyal teorinin önde gelen yazarları hakkında fikir vermektir. Özellikle Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sonrasında sömürgecilik dönemine tanıklık eden yazarlar, sömürgeciliğin hem sömürgeleştiren hem de sömürgeleştirilen ülkeler üzerindeki etkilerini ifade etme aracı olarak edebi eserlere başvurmuşlardır. İngiliz yazar Doris Lessing, sömürgeciliğin etkisini etkili bir şekilde aktaran ve olgusal olayları kaydeden bir edebi türe önemli katkılarıyla tanınır. Bu çalışma, Lessing'in en dikkate değer edebi eserlerinden biri olan Alfred ve Emily'yi (2008) incelemektedir. Bu çalışma, Lessing'in sömürgeciliğin hem sömürgeci hem de sömürgeleştirilen üzerindeki etkilerini aktarmadaki usta ve anlaşılır edebi üslubunu göstermek için Alfred ve Emily romanını incelemektedir. Sömürgecilikten kaynaklanan en önemli sonuçlardan biri, insan haklarına yönelik önemli ihlallerdir. Yaşam hakkının ihlali, sömürgecilik döneminde yaygın bir olaydır. Sömürgecilik, sömürge ilişkisinde yer alan tüm taraflar fiziksel ve manevi açıdan temel yaşam hakkının ihlali ile sonuçlanabilir. Postkolonyal teorisyenler, postkolonyal edebiyat olarak sınıflandırılan edebi eserleri aracılığıyla bireylere temel insan hakları hakkında bilgi vermeye çalışırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RIGHT OF LIVING IN DORIS LESSING'S ALFRED AND EMILY: A POSTCOLONIAL APPROACH ANFAL A. ABDULHAMEED The objective of this study is to provide insight into the preeminent authors of postcolonial theory who played a significant role in shaping what is commonly referred to as postcolonial literature during the 1960s and 1970s. Authors who bore witness to the era of colonialism, particularly in the aftermath of the First and Second World Wars, resorted to written works as a means of expressing the effects of colonialism on both the colonizer and the colonized. Doris Lessing, a British writer, is renowned for her significant contributions to a diverse literary genre that effectively conveys the impact of colonialism and records factual events. The present study examines Alfred and Emily (2008), one of Lessing's most notable literary works. This study examines select quotations from Alfred and Emily in order to demonstrate Lessing's adept and lucid writing style in conveying the impacts of colonialism on both colonizer and colonized. One of the foremost consequences resulting from colonialism is the significant infringement upon Human rights. The violation of the right to life is a prevalent occurrence under colonialism. Colonialism can result in the infringement of the fundamental right to life, whether it be the physical or moral aspect, for all parties involved in the colonial relationship. Postcolonial theorists endeavor to impart knowledge about fundamental human rights to individuals through their literary works, which are categorized as postcolonial literature.