The fear of identity loss and its impact on political identity and voting behavior: A case study of Erdoğan supporters in Istanbul
Kimlik kaybı korkusunun siyasi kimlik ve oy verme davranışı üzerindeki etkisi: İstanbul'daki Erdoğan destekçileri üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 933010
  2. Yazar: EZGİ YARAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ZEMNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ghent University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de laiklik ve Müslüman muhafazakârlık arasındaki tarihsel gerilimden kaynaklanan derin sosyo-politik kutuplaşmayı incelemektedir. Araştırma, kimlik kaybı korkusunun, özellikle İstanbul'un sosyo-politik kutuplaşması içinde, Türk Müslüman muhafazakârların siyasi kimlik inşasını ve oy verme davranışını nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Çalışma, bu kutuplaşmanın kökenlerini, Mustafa Kemal Atatürk yönetimindeki laik reformların laikler ile Müslüman muhafazakârlar arasında bir çatlak yarattığı Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına kadar götürmektedir. Bu kutuplaşma son yıllarda, özellikle de muhafazakârların kimlik kaybı korkularına hitap eden Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin liderliği altında yoğunlaşmıştır. Metodolojik olarak araştırma, İstanbul'da farklı geçmişlerden gelen 14 katılımcıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerin nitel analizine dayanmaktadır. Görüşmeler Sosyal Kimlik Teorisi (SIT) ve Anlatısal Kimlik Teorisi (NIT) kullanılarak analiz edilmiş ve kimlik kaybı korkusu, sosyo-politik radikalleşme ve Erdoğan'ın muhafazakâr kimlik inşasındaki sembolik rolü gibi temalara odaklanılmıştır. Sonuçlar, kimlik kaybı korkusunun Erdoğan'ın destekçilerinin siyasi davranışları için önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu göstermektedir. Bu korkunun kökleri tarihsel dışlanma deneyimlerine dayanıyor ve mevcut sosyo-politik iklimde daha da şiddetleniyor. AK Parti'nin muhafazakâr ve İslami değerlere yaptığı vurgu bu korkularla güçlü bir şekilde örtüşmekte ve Erdoğan'ın muhafazakâr kimliğin koruyucusu rolünü pekiştirmektedir. Bu çalışma, kimlik kaybının siyasi kimlikleri ve davranışları şekillendirmedeki merkeziliğini vurgulayarak Türkiye'deki siyasi kutuplaşmanın anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Özellikle genç kuşaklar ve marjinal gruplar arasında bu kutuplaşmayı tetikleyen mikro düzeydeki psikolojik süreçler üzerine daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the deep socio-political polarization in Turkey rooted in the historical tension between secularism and Muslim conservatism. The research focuses on how the fear of identity loss influences the political identity construction and voting behavior of Turkish Muslim conservatives, particularly within the socio-political polarization of Istanbul. The study traces the origins of this polarization to the early years of the Turkish Republic, when secular reforms under Mustafa Kemal Atatürk created a rift between secularists and Muslim conservatives. This polarization has intensified in recent decades, particularly under the leadership of Recep Tayyip Erdoğan and the AK Party, which has addressed on conservatives' fears of identity loss. Methodologically, the research is based on qualitative analysis using semi-structured interviews with 14 participants from different backgrounds in Istanbul. The interviews were analyzed using Social Identity Theory (SIT) and Narrative Identity Theory (NIT), focusing on themes such as fear of identity loss, socio-political radicalization, and the symbolic role of Erdoğan in conservative identity construction. The results show that the fear of identity loss is an important motivator for the political behavior of Erdoğan's supporters. This fear is deeply rooted in historical experiences of exclusion and is exacerbated by the current socio-political climate. The AK Party's emphasis on conservative and Islamic values resonates strongly with these fears and solidifies Erdoğan's role as a protector of conservative identity. This study contributes to the understanding of political polarization in Turkey by highlighting the centrality of identity loss in shaping political identities and behavior. It underscores the need for further research on the micro-level psychological processes that drive this polarization, especially among younger generations and marginalized groups.