Savaş gazeteciliğinde etik sorunlar bağlamında tarafsızlık
Impartiality in the context of ethical concerns in war journalism
  1. Tez No: 867532
  2. Yazar: MEHMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, savaş gazeteciliğinde etik sorunlar bağlamında tarafsızlık ilkesinin irdelendiği ve bunun mümkün olup olmadığının saha şahitlikleri bağlamında gösterilmeye çalışıldığı bir çalışmadır. İlk bölümde gazetecilik, savaş gazeteciliği ve habercilik konularına dair genel ve açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Yine aynı bölümde savaş haberciliği tiplerinin detaylı bir şekilde sunulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümün ilk kısmında ise savaş gazeteciliğinde tarafsızlık ve etik sorunlar detaylı bir şekilde irdelenmeye çalışılmış, ikinci kısımda ise savaş gazeteciliği ile sahada veri aktarılmaya çalışılırken tarafsız ve doğruluk gibi kavramlara olan sadakat sorgulanmıştır. Son bölümde ise katılımcı gözlem metoduyla ilk iki bölümde öne sürülen iddialar, sahadaki şahitlikler bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impartiality principle in the context of ethical concerns in war journalism and attempts to demonstrate whether it possible through the testimonies of journalists who work on the ground. The first chapter introduces and elaborates on journalism, war journalism, and reporting. In addition, it provides a detailed taxonomy of war journalism. The first section of the second chapter discusses in the detail the impartiality and other ethical concerns in war journalism while the second section questions the adherence of journalists to principles of impartiality and truthfulness when reporting on the ground about a war. Finally, the last chapter evaluates the claims put forward in the first two chapters through the method of participant-observation drawing upon the testimonies of war journalists.