Representation of traumatic symptoms in Stephen King's the Green Mile and Secret Window, Secret Garden
Stephen King'in the Green Mile ve Secret Window, Secret Garden eserlerinin travmatik temsili
- Tez No: 867533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASGHAR HEIDARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Edebiyat ve psikoloji eş zamanlı olarak insanların yaşamında ve başkalarıyla daralmasında hâlâ karanlık olan gerçekleri ortaya çıkarmayı amaçlar. Bu anlamda edebî eserler, gerçeklerin aydınlatılmasında ve okuyucularının aydınlatılmasında önemli bir rol oynayacaktır. Her ne şekilde olursa olsun, birbirinden farklı argümanlara sahip olan edebi eserler, sadece onları yaşamlarına uygulayarak ve onlardan öğrenerek insanların birçok konuyu kavramsallaştırmasına ve gerçekleştirmesine yardımcı olur. Bu çalışma, insan davranışlarının ruhlarından nasıl etkilenebileceğini ve dolayısıyla yaşamlarının buna göre değişebileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma boyunca Amerikalı çağdaş bir yazar olan Stephen King'in öne çıkan iki eseri incelenecektir. Hem The Green Mile hem de Secret Window, Secret Garden'daki karakterler ve davranışları çeşitli psikanalitik bakış açılarıyla incelenecektir. Bu çalışma aynı zamanda hikâye karakterlerinin çeşitli durumlarda nasıl farklı şekillerde travma yaşadıklarına açıklık getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Literature and psychology simultaneously intend to reveal the realities which still remain dark in human being's life and their contraction with others. In this sense, literary works would play a significant role in illuminating the facts and enlightening their readers. In any form with dissimilar arguments, literary works assist people to conceptualize and realize several matters by only applying the works to their lives and learning from them. The present study intends to disclose how human beings' behavior might be affected by their psyche and therefore, their lives might be changed accordingly. In this regard, two outstanding works by Stephen King an American contemporary author are analyzed throughout this work. The characters and their behaviors in both The Green Mile and Secret Window, Secret Garden are going to be analyzed from several psychoanalytical perspectives. This study also aims to clarify how the characters of the stories experience trauma in various circumstances in divergent ways.