Bipolar Bozukluk hastalarında sosyal medya bağımlılık düzeyinin uyku kalitesi ve gün içi uykululuk düzeyine etkisi
The effect of social media addiction level on sleep quality and daily sleepiness in Bipolar Disorder patients
  1. Tez No: 867547
  2. Yazar: SÜMEYYE BAHAR KÜLEKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN HATİCE KARSLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışma sosyal medya bağımlılık düzeyinin ötimik dönemindeki Bipolar Bozukluk hastalarında uyku kalitesi ve gün içi uykululuk düzeyine etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran Bipolar Duygulanım Bozukluğu tanısı konulan 18-45 yaş aralığında olan 90 kişi alındı. Bipolar Bozukluk tanısı koymak için hastalara SCID-5 uygulanmış, hastaların ötimi döneminde olduklarından emin olmak için Hamilton Depresyon Drecelendirme Ölçeği (HAM-D) ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Çalışmaya katılma ölçütlerini karşılayan hastaların yazılı onamları alındıktan sonra kendi dolduracakları öz bildirim ölçekleri olan; Sosyodemografik Veri Formu, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği (SMBÖ), Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ), Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aimed to assess the impact of social media addiction on sleep quality and daytime sleepiness in Bipolar Disorder patients during the euthymic period. Materials and Methods: 90 people between the ages of 18-45 were included in this study who were diagnosed with Bipolar Affective Disorder and applied to psychiatry clinic of Dr. Abdurrahman Yurtaslan Oncology Training and Research Hospital. SCID-5 was administered to diagnose Bipolar Disorder to the patients, and the Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) and Young Mania Rating Scale (YMRS) were filled in by the researcher to ensure that the patients were in the euthymia period. Patients who meet the criteria for participation fill out self-report scales Sociodemographic Data Form, Social Media Addiction Scale (SMDS), Epworth Sleepiness Scale (EUS), Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) after their written consent is obtained.