Norm dışı davranış gösteren bireylerde saldırganlık, akran zorbalığı ve narsisizm
Aggression, peer bullying and narcissism in individuals showing abnormal behavior
  1. Tez No: 867556
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL BULDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ÇELİKAY SÖYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, norm dışı davranış gösteren bireylerde saldırganlık, akran zorbalığı ve narsisizm ilişkisini incelemektir. Amaçsal örnekleme yöntemi ile ortaöğretim kurumları olan liselerde norm dışı davranışlarından dolayı disiplin cezası almış 239 katılımcıya uygulama yapılmış olup araştırma verilerinde ise 230 birey değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Araştırmanın veri toplama araçları olarak Katılımcı Bilgilendirme Formu, Aydınlatılmış Onam Formu, Sosyo – Demografik Bilgi Formu, Akran Zorbalığını Belirleme Ölçeği (Ergen Formu) (AZBÖ – EF), Buss – Perry Saldırganlık Ölçeği Kısa Form (BPSÖKF) ve Çocuklar İçin Narsisizm Ölçeğinin Gözden Geçirilmiş Formu (ÇİNÖGGF) kullanıldı. Araştırma neticesinde saldırganlık düzeylerinin akran zorbalığı – kurban düzeylerini %11,8 düzeyinde yordadığı, saldırganlık düzeyleri akran zorbalığı – zorba düzeylerini %17,8 düzeyinde yordadığı, saldırganlık düzeyleri narsisizm düzeylerini %1,7 düzeyinde yordadığı, narsisizm düzeyleri akran zorbalığı – kurban düzeylerini %2,3 düzeyinde yordadığı ve narsisizm düzeyleri akran zorbalığı – zorba düzeylerini %7 düzeyinde yordadığı tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları norm dışı davranış gösteren bireylerin davranışlarının nedenlerini açıklayan faktörleri inceleme, geçerli müdahale usullerinin ele alınarak değerlendirilmesine, geliştirilmesine, planlanması ve uygulanmasına katkı ve bilgi sağlayabileceği düşünülmüştür. Ayrıca, benzer popülâsyonda, saldırganlık, akran zorbalığı ve narsisizme neden olan faktörlerin yeniden gözden geçirilmesine ve geliştirilmesine olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between aggression, peer bullying and narcissism in individuals who display abnormal behavior. Purposeful sampling method was applied to 239 participants who received disciplinary punishment due to their non-normative behaviors in high schools, which are secondary education institutions, and 230 individuals were evaluated in the research data. As the data collection tools of the research, Participant Information Form, Informed Consent Form, Socio-Demographical Information Form, Peer Bullying Scale (Adolescent Form) (AZBÖ – EF), Buss – Perry Aggression Scale Short Form (BPSÖKF) and Revised Narcissism Scale for Children Form (ÇİNÖGGF) was used. As a result of the research, aggression levels predicted peer bullying – victim levels by 11.8%, aggression levels predicted peer bullying – bullying levels by 17.8%, aggression levels predicted narcissism levels by 1.7%, narcissism levels predicted peer bullying – victim levels by 2%. It was determined that it predicted at the level of .3, and narcissism levels predicted peer bullying – bullying levels at the level of 7%. It is thought that the results of this study can provide information and contribute to the examination of the factors explaining the causes of the behavior of individuals who exhibit abnormal behavior, to the evaluation, development, planning and implementation of valid intervention methods. It may also allow for the reconsideration and improvement of the factors that cause aggression, peer bullying and narcissism in a similar population.