Posterior inferior serebellar arter'in perforanlarının incelenerek posterior fossa cerrahisi sırasında güvenli sakrifikasyon bölgelerini belirlemek
To determine safe sacrification areas during posterior fossa surgery by examining the perforators of the posterior inferior cerebellar artery
  1. Tez No: 867574
  2. Yazar: AHMET TUĞRUL YARALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DAĞÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada; otopsi sırasında kranial kaviteden çıkarılan taze kadavra beyinlerinde çıkarılmasını ve daha önceden boyanmış kadavralarda Posterior inferior serebellar arter (PİSA) incelenerek iki taraflı anatomisi fotoğraf ve şemalarla kaydedilecek; beyin sapı, tonsil, vermis ve serebellar kortekse verilen perforan damarların segmental ve anatomikal lokasyonu belirlenecektir. Bu sayede perforanların anatomik lokalizasyonlarına göre cerrahi sırasında olabilecek PİSA yaralanmalarının veya bilinçli kapatılmasının klinik etkileri araştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Beyin, otopsi esnasında kraniumdan çıkarıldıktan sonra otopsi masasına alınarak PİSA etraf nörovasküler yapılardan diseke edilecek ve perforanları ortaya konacaktır. Daha önceden boyanmış kadavralarda da aynı işlem anatomi labaratuarında yapılacaktır. Perforanların çıkış yerleri ve sayıları daha önce belirtilen segmentlere ve anatomik komşuluklarına göre tespit edilecek ve hemen o sırada bilgisayarda her kadavra beyni için hazırlanmış şemalara işlenecektir. Aynı sırada perforan damarların fotoğrafları da çekilerek tespitlerin görsel kontrolü ve kaydı da yapılacaktır. Fotoğraflar daha sonra tekrar incelenerek ek varyasyon, anomali açısından da değerlendirilecektir. PİSA vertebral arterden çıkış yerinden kortikal dallarına kadar iki taraflı diseke edilerek trasesi takip edilerek perforanların segmenter dağılımı belirlenecektir. İşlem sırasında nörovasküler yapılara zarar verilmeyecek sadece araknoidal yapışıklar diseke edilerek PİSA perforanları ortaya konacaktır. İşlem her kadavra başına yaklaşık 10 dakika otopsi masasında diğer işlemleri etkilemeyecek şekilde sürecektir. Yapılan çalışma fotoğraflarla belgelenecektir. Sonuç: PİSA'nın güvenli sakrifikasyon alanları belirlenecektir. Bu sonuçlar ile posterior fossa cerrahisinde beyin sapı enfarktına bağlı gelişen morbidite ve mortalitenin azaltılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the Study: In this study; In fresh cadaver brains removed from the cranial cavity during autopsy, the Posterior inferior cerebellar artery (PISA) will be examined in previously stained cadavers and the bilateral anatomy will be recorded with photographs and diagrams; The segmental and anatomical location of the perforating vessels supplying the brainstem, tonsil, vermis and cerebellar cortex will be determined. In this way, the clinical effects of possible PICA injuries or intentional closure of the perforators during surgery will be investigated, depending on their anatomical localization. Materials and Methods: After the brain is removed from the cranium during autopsy, it will be placed on the autopsy table and PICA will be dissected from the surrounding neurovascular structures and their perforators will be revealed. The same procedure will be performed on previously stained cadavers in the anatomy laboratory. The exit locations and numbers of the perforators will be determined according to the previously mentioned segments and anatomical neighborhoods, and they will be immediately processed into the diagrams prepared for each cadaver brain on the computer. At the same time, photographs of the perforating vessels will be taken and visual control and recording of the findings will be made. The photographs will then be re-examined and evaluated for additional variation and anomalies. PISA will be dissected bilaterally from the vertebral artery to its cortical branches and its trace will be followed to determine the segmental distribution of the perforators. During the procedure, neurovascular structures will not be damaged, only arachnoidal adhesions will be dissected and PICA perforators will be revealed. The procedure will take approximately 10 minutes per cadaver on the autopsy table without affecting other procedures. The work done will be documented with photographs. With these results, safe sacrifice areas of PICA will be determined. These results aim to reduce the morbidity and mortality due to brainstem infarction in posterior fossa surgery. Results: With these results, safe sacrifice areas of PICA will be determined. With these results, it is aimed to reduce the morbidity and mortality due to brainstem infarction in posterior fossa surgery.