Uluslararası öğrenci profili araştırması: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi örneği
International student profile research: Sivas Cumhuriyet University example
- Tez No: 867585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ DAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye'deki uluslararası öğrenci sayısı son 10 yılda büyük artış göstermiştir. Bu çalışmanın amacı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde (SCÜ) eğitim gören uluslararası öğrencilerin sosyo-demografik özellikleri, sosyal yaşantıları, istek ve beklentileri, üniversite personeli ile olan iletişim düzeylerini, üniversiteye duydukları bağlılığı, ekonomik durumları ve üniversiteye katkıları ile üniversite hayatında karşılaştıkları zorlukları saptayarak öğrencilerin profilini ortaya çıkarmaktır. 2011 yılında Suriye'deki iç savaşın ardından Türkiye'ye göç eden yükseköğretim çağındaki Suriyeli öğrencilerin gönüllü olmaktan öteye zorunlu bir durum neticesi Türkiye'deki üniversitelere yerleştirilmesi nedeniyle çalışmada belirlenen kriterleri tam olarak karşılayamayacağı değerlendirilerek Suriyeli öğrenciler çalışma kapsamında değerlendirilmemiştir. Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılında eğitim almakta olan 520 uluslararası öğrenci (118 kadın 22,7%, 402 erkek 77,3%) bu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dâhil edilen öğrencilerin cinsiyet, medeniyet hali, fakültesi, bölümü, sınıfı, ailesinin ikamet ettiği ülke, gelir durumları gibi sosyo-demografik özelliklere dair sorular sorulmuştur. Öğrenci profilleri ise Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlanmış Profil Analizi Anketi ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya dahil edilen uluslararası öğrencilerin %79,8'i TÖMER'de, %9,8'i 1. sınıfta, %6,2'si 2. sınıfta ve %4,2'si 3. sınıfta olduğu görüldü. Türkiye'ye en yoğun öğrenci gönderen ülkenin Sudan (%28,3) olduğu, öğrencilerin %80'nin 499 dolar ve altı ile aylık geçimlerini sağladıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin 293'ü (%56,3) eğitim kalitesi nedeniyle, 178'i (%34,2) aile isteğiyle, 147'si (%28,3) ülkede iş bulma nedeniyle, 144'ü (%27,7) dini yakınlık nedeniyle Türkiye'yi tercih ettiğini belirtmiştir. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde uluslararası öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen fakülte Mühendislik Fakültesi (%28,8)'dir. Öğrencilerin, %56,9'nun akademik itibarı/başarıları nedeniyle üniversitemizi tercih ettiklerini bildirmişlerdir. SCÜ öğrencisi olduktan sonra gelişen beceri düzeylerine bakıldığında öğrencilerin sosyal olma düzeyi 3,39 ortalamaya sahip olurken, öğrencilerin geleceğe dair hedeflerinin ortalamalarına bakıldığında iş sahibi olma 4,22 ile en yüksek ortalamaya sahiptir. Öğrencilerin SCÜ'ye aitlik hissinin yüksek olduğunu görüldü (x̄ 5,09). Öğrencilerin SCÜ'deki olanaklardan memnuniyet düzeyinde, en yüksek memnuniyet seviyesi ibadethane mekanları (x̄ 3,25) için bulundu, en düşük memnuniyet düzeyi ise internet erişimi (x̄ 2,45) için bildirilmiştir. Öğrencilerin üniversitenin ilk yılında başa çıkmakta en çok zorlanılan durumlarda, %40 ile aile özlemidir. Çalışma; uluslararası öğrencilerin ağırlıklı olarak eğitim kalitesi nedeniyle Türkiye'yi tercih ettiklerini, SCÜ'ye gelen uluslararası öğrencilerin çoğunluğu Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika ülkelerinden geldiğini, SCÜ'yü akademik başarıdan dolayı tercih ettiklerini, öğrencilerin en fazla mühendislik bölümlerini tercih ettiklerini, uluslararası öğrencilerin sosyalleşme düzeyinin arttığını, öğrencilerin iş sahibi olma isteklerinin yüksek olduğunu ve SCÜ'ye aidiyet hislerinin yüksek olduğunu göstermektedir. Uluslararası öğrencilerin daha iyi anlaşılması, Türkiye'nin bu konudaki girişimlerine olumlu yönde katkıda bulunması, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin uluslararası öğrencilere yönelik politikalarının gelişmesine yardımcı olacak stratejilerin tasarlanmasına rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
The number of international students in Turkey has increased significantly in the past decade. The aim of this study is to reveal the profile of international students studying at Sivas Cumhuriyet University (SCÜ) by identifying their socio-demographic characteristics, social lives, aspirations and expectations, their level of communication with university staff, their commitment to the university, their economic status and contributions to the university, and the difficulties they face in university life. In 2011, Syrian students of higher education age who migrated to Turkey after the civil war in Syria were enrolled in universities in Turkey as a result of a mandatory situation rather than a voluntary situation, and the Syrian students were not evaluated within the scope of the study, considering that they could not fully meet the research criteria. A total of 520 international students including 118 female (22.7%) and 402 male (77.3%) studying at Sivas Cumhuriyet University in the 2022-2023 academic year were included in this study. The participant students were asked about their socio-demographic characteristics such as gender, marital status, faculty, department, class, country of residence of their family, and income status. The demographic data of the student were collected through face-to-face interviews using a Profile Analysis Questionnaire prepared in both Turkish and English. It was found that 79.8% of the international students were studying in TÖMER, 9.8% were in the first grade, 6.2% in the second grade and 4.2% in the third grade. Sudan (28.3%) is found to be the country that sends the highest number of students to Turkey and 80% of the students try to live on 499 dollars or less per month. 293 (56.3%) of the students stated that they preferred Turkey because of the quality of education, 178 (34.2%) for family request, 147 (28.3%) for finding a job in the country, 144 (27.7%) for religious reasons. The most preferred faculty by international students at Sivas Cumhuriyet University is Faculty of Engineering (28.8%). 56.9% of the students reported that they preferred this university because of its academic reputation/success. Considering the skill levels developed after becoming a student of SCÜ, the students' sociability level is found to be a mean score of 3.39, while the mean score of the students' goals for the future is 4.22, with the highest average of having a job. It was revealed that the students had a high sense of commitment to SCÜ (x̄ 5.09). In terms of students' satisfaction with the facilities at SCÜ, the highest level of satisfaction was found for places of worship (x̄ 3.25), while the lowest level of satisfaction was reported for internet access (x̄ 2.45). The most difficult situation for the students to cope with in the first year of university was family longing with 40%. The study shows that international students prefer Turkey mainly because of the quality of education and the majority of international students coming to SCÜ come from Middle Eastern, Central Asian and African countries. Moreover, they prefer SCÜ because of academic success and prefer engineering departments the most and the level of socialization of international students is increased. Finally, the students' ambition to have a job and sense of commitment to SCÜ is quite high. A better understanding of international students, can contribute immeasurably to Turkey's initiatives on this issue, and guide to design effective strategies that will help Sivas Cumhuriyet University to improve its policies towards international students.